Öğretmen Diyarı

EBS'DEN ÖĞRETMENLERE TEOG ÜCRETİ TEPKİSİ

“Toplu sözleşme masasında gündeme gelen ve kamu işveren heyeti ile imza altına alınan, merkezi sınavlardaki ücretlendirme adaletsizliği konusu hâlâ çözüm beklemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açık ortaokul, açık lise ve TEOG gibi merkezi sınavlarda öğretmenlerin aldıkları ücretler G-20 de yer alan ve dünyada ekonomik güç iddiasında bulunan Türkiye’ye yakışmamaktadır.    

   ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda 122 TL alan öğretmen,  Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sınavlarda 5 ek ders ücreti yani 45 TL almaktadır. Bunun yanısıra örneğin TEOG sınavlarında, emniyet müdürü 540 TL, görevli polis 70 TL almaktadır.İşin başında, işi yürüten, sorumluluğun sahibi ve işi yapan öğretmen en az ücreti alıyorken işe bakanın daha yüksek ücret alması kabul edilemez.

Eğitim-Bir-Sen Mardin şubesi olarak bunu kabul etmemiz mümkün değildir.  Başka iş kollarında devlet memurlarının özlük haklarında bir anda ve devlet bütçesine bakılmaksızın en yüksek düzeyde iyileştirme yapılırken, öğretmenin özlük haklarına gelindiğinde ise adeta devletin bütün harcamalarının hesaplanması, kemer sıkma, bütçe disiplini gibi ifadeler kullanılmaktadır.

Eğitim Bir Sen olarak bu adaletsizliğin bir an önce çözülmesini beklemekteyiz. Bunun mücadelesini ve hakkımız olanı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz.

 

mebmedya.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim