Öğretmen Diyarı

EBS'DEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLENTİSİ

7 Haziran seçimlerinde Ak Parti’nin İstanbul ve  Ankara dahil 15 ilde kılpayı 18 milletvekilliğini kaçırdığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre Ak Parti bu illerde 90 bin 340 oy daha alsaydı 276 milletvekili koltuğuna sahip olacaktı.(15/06/2015 Sabah Gazetesi)

2012 yılında 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim kanunu ile 4+4+4 eğitim sistemine geçildi.. 4.sınıfların Ortaokul ile ilişkilendirilmesi sonucu norm fazla sınıf öğretmenleri oluşmuştu. Alan Değişikliği ile bu fazlalık çözülmek istendi. Ancak norm fazlalığı tam anlamı ile çözülemedi. Özellikle batı illerimizde sınıf öğretmeni norm fazlalığı mevcuttur..

Bugün itibari ile görevi başında 2. Üniversiteyi bitiren öğretmenler var. Bu bitirdikleri alanda çalışmak istiyorlar. Kendilerini yenilediler ve daha başarılı olacaklarına inanıyorlar. Normal olarak alan değişikliği istiyorlar. Bakanlığımız bu isteği görmesi gerekiyor.
Alan Değişikliğini; Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 60. Maddesi kapsamın da  her yıl açıklanacak takvim çerçevesinde illerde kontenjan dahilinde yapabilir.

Norm fazlası durumunda bulunan Öğretmenlerimizin  alan değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır.

Mezun olduğu alan ile atandığı alan farklı olan örneğin; Biyoloji,Fizik,Kimya veya diğer alanlarda mezun olup, Sınıf Öğretmenliği alanına atanan Öğretmenlerin mezun olduğu alana alan değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır.

Birden fazla alandan diploması olan ikinci üniversite bitiren öğretmenlerin istediği alana alan değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır.
Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Başkanı Ali YALÇIN’ın twitter ile Alan Değişikliği bekleyen öğretmenlere desteğini gösterdi. Mezuniyet alanı dışında çalışan öğretmenlerin daha verimli çalışacağını ifade etti. Ayni zaman da bunun hem pedagojik hem de yasal be taleptir dedi. Başkanımızdan bu sözlerin yazıya dönüşerek Milli Eğitim Bakanlığına iletmelerini bekliyoruz.

7 Haziran seçimleri bir partiyi tek başına iktidar yapmadı. Koalisyon çıktı ama kurulamadı.Alan değişikliği bekleyen öğretmenler meb ve ak partiye kırgınlar. 90 bin oy ile 276 milletvekili çıkarmanın kaçtığı yazılıyor. Bu durum belki oy kayıp sebeplerinden biri olabilir. Bu durumdan memur sen ve eğitim bir sen sorumluluk alması gerektiğine inanıyorum.

Bakanlığımızdan alan değişikliği ile ilgili takvimi seçime kadar açıklamasını bekliyoruz.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Çile 2 yıl önce

Alan değişikliği mezuniyet diplomasına göre yapılmalı.Bakanlık atadı beni bir alana alanım değil bilmem böyle hata nasıl olur ve maalesef ders verecem diye uğraşıyorum .diplomama göre alanım değişmek zorunda .Bunalımdayım bunalım da, ruh sağlığım bozuldu artık

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim