Öğretmen Diyarı

EBS Başkanı Ali Yalçın, Sınav ücretleri sorununu bakanlarla görüştü
 Ali Yalçın, Sınav ücretleri sorununu bakanlarla görüştü
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3. dönem toplu sözleşmeyle kazanılan sınav ücretleri konusunda yaşanan sorunu çözmek için Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüştü.

Toplu sözleşmede imza altına alınan maddeyle sınav görev ücretleri konusundaki adaletsizliğin ortadan kaldırıldığını hatırlatan Ali Yalçın, “Açık öğretim lisesi/ortaokulu sınavları ve bilim sanat merkezleri öğrenci seçme sınavlarında görev alan eğitim çalışanlarına, toplu sözleşme hükmüne göre yatması gereken sınav ücretleri 4,5 ay sonra hem de eksik ödeme yapılarak sorun farklı bir boyuta geldi. Aylar sonra,  döner sermayede kaynak olmadığı gerekçesiyle cüzi bir rakam ödenerek; kurye, hizmetli, şoför, şef, yürütme komisyonu, salon başkanı, gözetmen dâhil tüm eğitim çalışanlarının hakkı teslim edilmedi, bu durum bir an önce çözülmeli” dedi.

Eğitim çalışanlarının alın teri kuruduktan sonra üstelikte eksik ödeme yapılarak ortaya çıkan problemin çözümü için gerekli adımların ivedilikle atılması gerektiğini belirten Yalçın, “Toplu sözleşmede kangren haline gelmiş sorunu çözmüştük. Yatan eksik ücretler sorunun devam ettiğini ve ücret artışı beklerken üstüne üstlük geç ödemenin yanında bir de ücretlerin düşüşüyle karşılaştık. Toplu sözleşmede atılan imzanın gereği yerine getirilerek, eğitim çalışanlarında şok etkisi yaratan yanlış uygulamadan bir an önce dönülmeli” şeklinde konuştu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “İfade ettiğiniz boyutuyla sorunu en kısa sürede tekrar gözden geçireceğiz” dedi.

Görüşmelerde, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi ve Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla da yer aldı.





Kaynak: Eğitim Bir Sen.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim