Öğretmen Diyarı

Bu Ücrete Öğretmenlik Yapılmaz!

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, öğretmen açığının gelecek nesillere faturasının ağır olacağını belirterek, “Sadece Şanlıurfa'daki öğretmen açığı bile bizi ciddi bir şekildedüşündürmeyi gerektirir. Doğu Anadolu Bölge Toplantısı'nda öğretmen açığını masaya yatırdık. Diyarbakır ve o bölgede toplam 14 bin 450 öğretmen açığı var. Dersler boş geçiyor, dersler boş geçmesin diye ücretli, vekil öğretmen giriyor. Ücretli öğretmenin pedagojik formasyon eğitimi bile olmayabiliyor ve bunlara verilenücretle öğretmenlik yapılmaz.  Birçok yerde ücretli öğretmen, kadrolu öğretmen olmadığı için ‘atılırsam atılırım' diyor müfredatın dışına çıkarak tehlikeli şeylere de girebiliyor” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı Gaziantep'te yapıldı. Toplantıda konuşan Ahmet Gündoğdu, şunları söyledi:

 

“Mahrumiyet bölgelerinde öğretmene pozitif ayrımcılık yapılmadığı için, 500-600 TL daha fazla ücret verilmediği için, öğretmen açığı oldukça fazla. O zaman çocuklarımızın dersi boş geçiyor, dersleri boş geçtiği için eğitimde fırsat eşitliğinde geri kalıyor ve bu gençlerimize gelecekteborçlu olacağız. Bunların eğitim eksikliğinin ülkeye zararı büyük olacak. Kadrolu öğretmen olmak için yüksek notlarla sınavı kazanmış işsiz gençlerimiz iş bekliyor. Eğer bu öğretmenlerimizi kadrolu olarak atayıp öğrencilerle buluşturmazsak hepimiz kaybedeceğiz.” 

 

Gençliğimize Sahip Çıkmalıyız

Seçmeli de olsa, Kur'an ve Siyer derslerinin müfredata girmesine rağmen bu eğitimleri vereceköğretmenlerin ve programların eksikliği gibi konuların ülkeye zarar vereceğini ifade eden Gündoğdu, “İşte raporlar yayınlanıyor. Lisede bile alkol, uyuşturucu, sigara alabildiğine yaygınlaşmışsa bu hepimizin sorunudur. Burada tartışılan iki kavram var. Gençler demokrat mı olsun, dindar mı? Her ikisi de olsun. Dindar olmuyorsa, hiç değilse demokrat olsun. Bu gençlik bizim gençliğimiz, sahip çıkmalıyız. Eğer Sağlık Bakanlığı'nın yetkilileri ‘üniversitelerde kürtaj olayları artmaya başladı' diye veri paylaşıyorsa, bu, CHP'nin de, MHP'nin de, AK Parti'nin de, Memur-Sen'in de, Kamu-Sen'in de; vicdanlı olan her insanın sorunudur” şeklinde konuştu.


 

Gündoğdu, Eğitim-Bir-Sen'in bir sendikadan daha öte olduğunu vurgulayarak, “Eğitim-Bir-Sen sadece bir sendika değildir. Bundan ötesi vardır. Sadece 2013 yılında hayata geçirdiğimiz projelerimizi paylaşırsak; ya size ait yüzde yüz bir projeniz vardır ya yüzde yüz inandığınız, destek olacağınız proje vardır ya da karşı koyacağınız projeler vardır. Ömrümüz böyle geçiyor. Kamuda başörtü özgürlüğü projesi yüzde yüz Eğitim-Bir-Sen'in, Memur-Sen'in sahibi olduğu bir projedir. Çözüm süreci, devletin, hükümetin, sayın başbakanın önemsediği ve yüzde yüz paydaşı olmak zorunda olduğumuz bize ait olmayan ama bizim projemizdir. Taksim Gezi zekâlılarının projesi de yüzde yüz karşı koymamız gereken bir projedir. Öyleyse sendikacılığımızın bir boyutu zülfiyare dokunma, bir boyutu da değerlerin öncülüğünü yapma sendikacılığıdır” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim