Öğretmen Diyarı

Başörtüsü Serbest, Mescit Mecburi

 Ortaöğretimde başörtüsü yasağının kaldırılması, özgürlük adına bütün kesimlerin sevinmesi gereken bir adımdır. Bu öğretim yılına ait sendikal hedeflerimizden biri olan bu kazanımın, okul müdürleri tartışmasının devam etiği bir dönemde, öğretim yılının ikinci haftasında yapılması bizi sevince boğdu. Verdiğimiz mücadelenin, yükselttiğimiz haklı sesin karşılık bulduğu herkese minnettarız. Allah onlardan razı olsun.

 

Geri dönüp baktığımızda yaşanan acılar unutulur mu bilemem ancak bundan sonra hiç kimse anlamsız gerekçelerle buradan geri dönmeyi aklına getirmemelidir. Şimdi bazıları yine bu en doğal insan hakkı olan özgürlük adımını diline dolayarak, “eğitimde dinsel simgelere hayır” kampanyaları başlatabilir. Bu söylemi, iki yıl önce memurlar için başlattığımız serbest kıyafet eylemleri sırasında da dillendirmişlerdi. Artık bu söylemin karşılığı toplumda yoktur. Yıllardır anlamsızca sürdürülen “irtica, toplumsal çatışma, siyasal simge” gibi masallara kimse inanmıyor.

 

Ülkemiz, artık bir özgürlükler ülkesi olsun. Millet olarak başkalarına özgürlüğü savunabildiğimiz kadar özgür olduğumuzu unutmamalıyız.  Gördük ki önce zihinlerdeki zincirleri kırmalıyız. Başkalarının acıları üzerine kurulan mutluluklar kalıcı olmuyor. Biz biliyorduk ki özgürlük kavramını, “kendilerine özgürlük” olarak anlayanlar, elde ettikleri ayrıcalıkları korumak için anlamsız yasaklarla insanlarımıza acı çektirdi. Yarım asırlık mağduriyetler ürettiler.

 

Öğrencilerimize sağlanan bu hakkın kullanımında meslektaşlarımıza büyük görev düşmektedir. Yılların alışılagelmiş dar, ilkel kalıplarıyla hareket ederek sınıfına başörtüsü ile gelen bir öğrencisine hiçbir öğretmen arkadaşımız bir başka mağduriyet yaşatmamalıdır. Öğretim yılının daha başında, bazı okullardan gelen haberler zaten can sıkmaya başlamıştı. Ellerindeki yasak kozunu kaybeden bazı öğretmenler okulun, toplumun bir yansıması olduğunu ve bu milletin, inancına getirilen yasakları, geç olsa da bir gün kaldırıp attığını unutmamalıdır.

 

Bugün tarihe not düşülen günlerden bir gündür. Irak rehinelerinin özgürlük sevincini yaşarken çok daha büyük bir özgürlük adımı, öğrencilerimiz için atılmış oldu. Sırada ortaokullar var. Burada da yetişkin kızlarımız örtünmek istiyor. Yeni başbakan, güzel adımlar atmaya devam ettiği müddetçe milletin gönlündeki yeri büyüyecek ve “Davutların Ahmet” tarihe, yarım asırlık rehine başörtüsünü özgürlüğe kavuşturan milletin adamı olarak geçecektir.

 

Talat YAVUZ

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No'lu Şube Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol