Öğretmen Diyarı

Başbakan Eğitim Çalışanlarına Müjde mi Verecek?

İstanbul'un Fethi'nin yıldönümü olan 29 Mayıs 2014 Perşembe günüİstanbul Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde saat:18:00'de gerçekleştirilecek buluşmada 4/C'lilere kadro talebi, YÖK reformu,akademisyenlerin ekonomik sorunları, serbest kıyafet talebi, karma eğitimmecburiyetinin sona erdirilmesi, ekders ücretlerine zam talebi, nöbetücretlerine zam gibi talepler gündemegelecek.

Gündeme gelecek bazı başlıklar ise şunlardır:

 

Öğretmen Atamaları: Milli Eğitim Bakanlığı, Ağustos sonunda 40 bin öğretmen yapacağını duyurdu. Ancak atama bekleyen öğretmenlerin, Haziran'da atama yapılması ve sayının 50 bine çıkarılması yönündeki yoğun baskısı devam ediyor. Perşembe gününe kadaröğretmen atamaları masaya yatırılacak. Başbakanın atamalarla ilgili son noktayı koyması bekleniyor.

 

Erkek Memurlara Özgürlük: Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık veKıyafetlerine Dair Yönetmelik”in 5'inci maddesinde hala hükmünü sürdüren kravat zorunluluğu, saç ve favori uzunluğu, sakal bırakma yasağı, bıyık şekli gibi sınırlama veyasaklara son verilmesi.

 

Akademik Zam: Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi gibi öğretim elemanlarına yüksekoranda seyyanen zam yapılması ve diğer Öğretim Üyelerine de performans sisteminegöre bir iyileştirme yapılması.

 

Öğretmene Nöbet Ek Ders Ücreti: Eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için 4 saat ek dersücreti ödenmesi.

 

Kariyer Düzenlemesi: Öğretmenlik mesleğinin kariyer basamaklarını yeniden belirlenmesive deneyimli, nitelikli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreliçalışmasını sağlayan farklılaştırılmış ücret modelinin uygulanması.

 

Ek Gösterge: Polis ve öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600'e çıkarılması konusunda düzenleme yapılması.

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun Başbakan Erdoğan'a ilettiği konular arasında yeralan ve torba tasarı da çıkması beklenen başta 4/C'li ve üniversiteli işçilerin kadroya geçirilmesi, iş ve meslek danışmanlarına kadro, memura bir derece konularında da Başbakanın açıklama yapması bekleniyor.

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim