Öğretmen Diyarı

ATAMA YÖNETMELİĞİ İLE KILAVUZU ARASINDAKİ ÇELİŞKİ GİDERİLSİN

Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, adaylığı kaldırılmış olan öğretmenlerin bulundukları ilde 3 yıllık çalışma süre şartı aranmadan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilmelerinin sağlanması yönünde kılavuzda düzenleme yapılmasını talep ettik.


17.04.2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 44. maddesinin ikinci fıkrası hükmüne göre, adaylığı kaldırılan öğretmenlerin 3 yıl çalışma şartı aranmadan il içinde zorunlu çalışma öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilmeleri mümkündür. Ancak Bakanlığın yayımladığı 2015 Yılı İl İçi ve İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme ile İller Arası Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme Duyurusunda, “zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden 1, 2 ve 3. hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında adaylık dâhil 3 yıl görev yapanların istemeleri halinde il içinde zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme isteğinde bulunabilecekleri” belirtilmiştir.


İller arası zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilmek için yönetmelik hükmüne rağmen 3 yıl çalışma şartı aranması, yönetmeliğe aykırı olduğu gibi mağduriyetlere de sebep olacaktır.


Bu nedenle, Bakanlıktan, kılavuzdaki söz konusu hatalı uygulamayı düzelterek, adaylığı kaldırılmış olan öğretmenlerin bulundukları ilde 3 yıllık çalışma süre şartı aranmadan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilmelerini sağlamasını istedik.

 
Kaynak:  kamuexpress.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim