Öğretmen Diyarı

Ali Yalçın'dan Kamu-Sen ve KESK'e Tarihi Çağrı

Yalçın'dan Kamu-Sen ve KESK'e Tarihi Çağrı
Toplu sözleşmede 4.Oturum Öncesi Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı Ali YALÇIN'dan masada güç veren değil, gücü kıran iki konfederasyona masada tepki verdiğimizde bizimle kalkın, masaya yapışıp kalmayın diyerek, sendikal taassubunuzu bir kenara bırakın çağrısı geldi.

Toplu sözleşmede 4.Oturum Öncesi Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı Ali YALÇIN'dan masada güç veren değil, gücü kıran iki konfederasyona masada tepki verdiğimizde bizimle kalkın, masaya yapışıp kalmayın diyerek, sendikal taassubunuzu bir kenara bırakın çağrısı geldi. Ali Yalçın'ın twitter hesabından yaptığı açıklamalar: Masada Kamu-Sen ve KESK'in bulunmasından rahatsız mısınız diyorlar.


Hiç bir hizmet kolunda yetkili olmayıp bulunmaları izah edilebilir değil. 4688 sayılı yasanın önceki haline göre yetkisi olmayanlar Toplu Görüşme masasına katılamıyorlardı.Toplu Sözleşmeye neden katılabiliyorlar? Yasa, Uluslararı çalışma hayatının normlarına ve sendikal kurallara göre bu anlamda defoludur.Masada yetkili olmayan oturabilecekse sorarlar Neden yetkili sendikası olmayan diğer konfederasyonlarda var.Onlar neden katılamıyorlar.Yetkisiz ilk 2 konfederasyonun katılabilmesi neden? Bu temel çelişki; 2010 Referandumunda biz "Toplu Sözleşmeye de Toplumsal Sözleşmeye de Evet" derken "Hayır da Hayır Var"diyene ödül olmuştur Siyasal Kültür'e göre tek başına iktidara gelen bir partinin "Bakanlar Kuruluna" muhalefetten de üye ya da gözlemci kabûlüne benziyor. Söylediğim şeyin siyasal zeminde nasıl karşılığı yoksa;Uluslarası sendikal zeminde hiç ama hiç karşılığı yoktur.


Bu resmen gücü kırmak içindr "Yasanın defosu ya da merhametiyle masada bulunmak" tabirimiz; "sendikal hazımsızlık" değil,yasanın çarpıklığı ve yasadaki lüzumsuzluktur. Masa da yetkisizde olsalar,talepleri konuşulmasa da, imza ve itiraz yetkileri olmasa da bulunmaları dayanışmayı sağlamaz mı diyorlar. Birincisi; masa manipüle ediliyor.İkincisi; sendikal rekabet duyguları nedeniyle Çalışanın menfaati değil,sendikal taassupları öne çıkıyor. Memur-Sen Genel Başkanı olarak değil,Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı olarak diyorum ki;Yasa düzenleyiciler yanlış yapmış olabilir. 

Masaya yetkileri olmasa da katılan 2 konfederasyon isterlerse doğru yapabilir ve masadan kamu görevlileri için birlik görüntüsü verebilirler. Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başk. olarak;Yetkili Konfederasyon Memur-Sen'in kamu görevlileriyle ilgili haklı talepleri için masadayım. Masada bulunan bütün heyette bunun için masada olmalıdır.Çünkü görüşülen ve üzerinde tartışılıp karar alınacak teklifler Memur-Sen'indir. Öncelik;Memur-Sen kaybetsin değil,çalışanlar kazansındır.Zaman masaya yük olma değil, masada çalışanlar için birlikte "güç olma" zamanıdır. 4. Oturumda Kamu-Sen ve KESK'i gücü bölmeye değil, çalışanları öncelemeye, birlik görüntüsü içerisinde "güçlü" olmaya davet ediyorum. Kabul edilemez tekliflerde masaya çakılıp kalmaya değil, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanıyla birlikte masadan kalkmaya çağırıyorum 

 

Kaynak:ogretmenx.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol