Öğretmen Diyarı

Alan Kontenjan Girişlerindeki Plansızlık

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı 27.03.2015 tarihinde gönderdiği e-postayla Anadolu Meslek Programına kayıtlı 9. sınıf öğrencilerinin alan/bölüm kontenjan girişlerinin 4 Nisan Cuma gününe kadar e-okul sisteminde AMP’ye kayıtlı 9. sınıf öğrenci sayısı esas alınarak yapılmasını bildirmiş.

Fakat mevcut AMP’ye kayıtlı öğrenci sayısı esas alınarak yapılacak kontenjan girişleri uygulamada düşünüldüğü gibi sağlıklı olmayacaktır.

Öncelikle şunun bilinmesi gerekir ki İstanbul gibi büyükşehirlerin tamamına yakınında 9. sınıf öğrencilerinin yaklaşık % 45-50’si sınıf tekrarına kalmaktadır ve bu oran bu yıl da aynı şekilde öngörülmektedir. Sınıf tekrarına kalacak öğrencilerin de sayıya katılarak yapılacak kontenjan girişleri büyük sıkıntı oluşturacaktır. Şöyle ki e-okul sisteminde mevcut AMP’ye kayıtlı öğrencilerin bir kısmı da devamsız öğrencilerden oluşmakta ve bu sayı bazı okullarda 100’e yaklaşmaktadır.

Bu öğrencilerin de dikkate alınarak yapılacak kontenjan girişleri kontenjan sayılarının şişmesine ve öğrenci tercihlerinin isabetli ve doğru yapılmamasına neden olacaktır.

 Yine sınıf tekrarına kalacak öğrencilerin sayıya dâhil edilerek yapılacak kontenjan girişlerinin yaratacağı en büyük sıkıntı ise bir okulda bir alana olan yığılma artarken bazı alanların ise hiç talep edilmeyecek olmasıdır. AMP’ye kayıtlı 9. sınıf öğrenci sayısının 408 ve bölüm/alan sayısının 4 (dört) olduğu bir okulda bölüm başına 3 şube ve (3*34) 102 öğrenci düşmektedir. Öğrencilerin tamamı sınıfı geçtiğinde gelecek dönemin planlaması açısından bir sıkıntı görülmemektedir.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle büyükşehirlerde 9. sınıf öğrencilerinin yaklaşık % 45-50’si sınıf tekrarına kalmaktadır. Bu oran yukarıda bahsettiğimiz okulda en iyimser oranla yaklaşık % 67 olsa 272 öğrenci sınıfını geçecek ve bu öğrenciler sene sonunda alan tercihlerini yaptıklarında okulun en revaçtaki iki bölümüne (6*34=204) yerleşecek diğer alanlarda ise sadece birer şube oluşacak ya da bir alandan 2 (iki) şube oluşurken bir alanda ise hiç şube oluşmayacaktır. Bunun yaratacağı en büyük sıkıntılı sonuç ise okulda bazı alanlarda öğretmen ihtiyacı artarken bazı alanlarda norm fazlası öğretmenler oluşacaktır.

Norm güncellemeleri daha önceden yapılmış olacağından sene başına bu sıkıntıyla başlanacaktır. Bunun yaratacağı bir diğer sıkıntılı sonuç ise alandaki öğrenci artışı ve azalışına binaen bazı atölyelere ihtiyaç artarken bazı atölyeler atıl duruma düşecektir. Yine bir alanda öğrenci yığılması demek bu öğrencilerin 12. sınıfta işletme bulma ve mezun olduğunda istihdam konusunda yaşayacağı sıkıntılar demektir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü sahadaki durumdan habersiz bu dayatmacı uygulamadan vazgeçerek ülke gerçekleri, bölgesel farklılıklar, 9. sınıf öğrenci başarı durumları, okulların fiziki durumları, atölye sayıları, öğretmen norm durumları ve istihdam alanları göz önünde bulundurularak kontenjan girişlerinde esneklik sağlamalıdır.

Kontenjan girişleri AMP’ye kayıtlı 9. sınıf öğrenci sayısı esas alınmadan öngörülen sayı ve yukarıdaki bahsettiğimiz hususlar dikkate alınarak okul müdürlüklerinin inisiyatifine bırakılmalıdır.  

Tahsin YILDIRIM Eğitim Bir Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkan Vekili

 

kamuajans.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim