Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliği İçin MEB\'e yazı yazıldı.

2015 Yılında Alan Değişikliğinin  bir an önce yapılması için Eğitim Bir Sen Milli Eğitim Bakanlığı Yetkililerine  göndermiş olduğu yazıda  alan değişikliğinin  hangi alanlarda yapılamasına dair görüşlerinide belirrti.

 

 

Alan Değişikliğinin yapılması için Eğitim Bir Sen tarafından Bakanlığa gönderilen o açıklama

 

Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek, alan değişikliği işlemlerinin bir an evvel başlatılmasını istedi.

 

Bakanlık yetkilileriyle daha önce yapılan görüşmelerde alan değişikliği işlemlerinin başlatılacağı belirtilmiş ancak Ekim ayının ortalarına gelmiş olmamıza ve tüm beklentilere rağmen alan değişikliği işlemleri hâlâ başlatılamamıştır. Bu durum, alan değişikliği yapmak isteyen ve alan değişikliği yapamadığı için mağdur durumda bulunan, sürekli bekleyiş içerisinde olan çok sayıda öğretmenin huzursuz olmasına neden olmuştur.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik’in “Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler” başlıklı 44. maddesi, “(1)Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yüksek öğrenimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yüksek öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulu’nun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması kaydıyla mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.

 

(2) Bu kapsamda yapılacak alan değişikliği işlemleri haziran ayında Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.

 

(3) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

 

(4) Talim ve Terbiye Kurulu kararlarıyla dersi ya da alanı kaldırılan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yoluyla atanırlar.

 

(5) İstihdam alanı daralan öğretmenler, Talim ve Terbiye Kurulu karar ve görüşleri çerçevesinde mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler arasında yer alan derslerin öğretmenliğine istekleri de dikkate alınarak alan değişikliği yoluyla atanırlar.

 

(6) Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerin, alan değişikliğinin iptali istekleri dikkate alınmaz” şeklinde düzenlenmiş ve bu hüküm gereğince;

 

Daha önce 90 saat Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği kursunda, 540 saatlik Zihinsel Engelliler Öğretmenliği kursunda başarı gösteren öğretmenlerin mevcut sertifikaları ile bu alanlara alan değişikliği yapabilmeleri,

 

Anadolu Öğretmen Liselerinin kapanmasıyla norm fazlası konumunda olan eğitim bilimleri fakültesi mezunlarının Talim ve Terbiye Kurulu kararı uyarınca Rehber Öğretmenliğe alan değişikliği yapabilmeleri,

 

Kendi branşında tercih ettiği okullara atanma imkânı olmayan veya bulunduğu okulda norm fazlası olan öğretmenlerin mezuniyeti itibarıyla maaş karşılığı okutabileceği dersi olan alanlara alan değişikliği yapabilmeleri gerekmektedir.

 

Bakanlığa gönderilen yazıda, alan değişikliği işlemlerinin bir an evvel başlatılması ve yukarıda yer verildiği şekilde öğretmenlerin belirtilen alanlara alan değişikliği yapabilmelerinin sağlanması konusunda gerekenin yapılması talep edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim