Öğretmen Diyarı

Aktarma Sistemi Öğrencileri Dogrudan Etkileyecek

Aktarma Sistemi Öğrencileri Dogrudan Etkileyecek

 İzmir'de Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamaya koyduğu aktarmalı ulaşım sistemine İzmirliler'in isyanı sürüyor. Memur-sen İzmir İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen İzmir Şube Başkanı Abdürrahim Şenocak, okulların açılmasıyla birlikte yeni ulaşım sisteminin eziyete dönüştüğünü söyledi. 

 

En çok öğrenciler mağdur

   İzmir'in yaşanabilir bir kent olmaktan çıktığını belirten Şenocak, "İzmir'deki ulaşamama sistemi okulların açılmasıyla birlikte halka eziyet olmaya başladı. Büyükşehir yöneticileri ulaşım gibi önemli bir sorunun üstesinden gelememenin acizliği altında eziliyiyor ve artık mızrak çuvala sığmıyor. İzmir'de yaşam bir eziyete dönüştü" dedi.

   Gidecekleri yere tek vasıta ile ulaşabilen vatandaşların yeni sitemle birkaç vasıta değiştirmek zorunda kaldıklarını, bu sebeple zaman kaybı ile birlikte ulaşımın çekilmez bir hale dönüştüğünü belirten Şenocak, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde bundan en çok öğrencilerin mağdur olacağını belirtti. Aktarmalı sisteminin gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirten Şenocak, "Büyükşehir Belediyesi hangi projesini başarıyla yaptı ki bu işte başarılı olsun. Vatandaşlar duraklardaki yığılmalardan dolayı işlerine ve gidecekleri yerlere geç kalıyor. Uzun süren otobüs beklemeleri insanları çileden çıkarıyor. Bu uygulama kaş yapayım derken göz çıkartan bir anlayıştır. Bir an önce vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi gerek" dedi.

 

"Kaos yaşanacak"

   Okulların ve kursların açılmasının yoğunluğu daha da arttırdığını belirten Şenocak, "Yeni ulaşım sitemi insanların hayatını kolaylaştırmadı daha da zorlaştırdı. İzmir'de bulunan 9 üniversite ile birlikte toplamda 1 milyon öğrencinin de trafiğe çıkacağını düşündüğümüzde büyük bir kaos yaşanacak. Özellikle okullarının açılması ile birlikte sadece devlet okullarında 678 bin öğrencimiz ve öğretmenlerimiz de toplu taşım araçlarını kullanacaklar, durum böyle olunca sıkıntı kat kat artacak. Buna yaşlılarımızı, hamile kadınlarımızı ve engelli vatandaşlarımızı da ekleyince ulaşım tam anlamıyla bir eziyete dönüşecek. Onun için okulların tamamen faaliyete geçeceği önümüzdeki haftaya kadar bu yanlıştan dönülmeli" açıklamasını yaptı.

TOLGA TEKİN

 

Metro yetersiz

   Metro sisteminin mevcut yolcu kapasitesini kaldıramadığını da ifade eden Şenocak, modern şehirlerde metro sisteminin ulaşım ağının motoru olduğunu fakat İzmir'deki bu sistemin yetersiz olduğunu söyledi. Bu ulaşım sorununu yöneticilere göstermek için ESHOT ve Metro yönetimindeki kişilerin, eşleri ve çocuklarıyla bir hafta toplu taşıma araçlarına binmesini tavsiye eden Şenocak, "Belki o zaman halkın çektiği sıkıntıyı anlarlar ve bu soruna çözüm bulurlar" diye konuştu. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim