Öğretmen Diyarı

Ahmet Özer;35 bin öğretmen atanacak

Eğitim Bir Sen genel başkan yardımcısı Ahmet Özer, bugün 15.10′da Kon Tv’de uzman eğitimci İbrahim çetin’in sunduğu eğitim günlüğü programının konuğu oldu.

Program sunucusu Çetin, geçtiğimiz günlerde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini hatırlattı ve Ahmet Özer Türkiye’nin oyunlara gelmeden, Cumhurbaşkanını seçtiğini ve Türkiyeden umut bekleyen devlet ve milletlere hayırlı olmasını dilediğini ifade etti. Bosna’da Gazze’de Arakan’da mazlum halkların Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine sevinmesine değindi. Ayrıca Kırım’da Balkanlar’da dünyanın dört bir tarafına yayılmış mazlum insanların mağdurun yanında olan bir Cumhurbaşkanı seçtilmesini istediğini ve Erdoğan’ı dört gözle beklediklerinin altını çizdi. 

MÜFREDAT DEĞİŞMELİ Mİ, NEDEN DEĞİŞMELİ?

 Müfredat hakkındaki sorulara ise müfredatın değerleri yansıtmadığını, teknolojiye uygun olmadığını, öğrenci-öğretmen arasında köprü görevi görmediğini ve entegre olmadığını ifade etti. Özer, 22 yıllık öğretmenlik hayatında bir türlü müfradatla öğrenciyi buluşturamadığını hatta müfredat ile öğretmenin bile buluşamadığını ifade etti. Müfredatı baştan sona ele alınması gerektiği, anlaşılabilir, uygulanabilir hale getirmek gerektiğini belirtti.. Müfredatı çeşitli çevrelere açıp değişik görüşlerin alınabileceğini savunan Özer, Müfredatın dünyaya ayak uydurması gerektiğini savundu. Özer, müfredat hazırlanırken devletin değişik kurumları ile iş birliği yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitime yeni bir vizyon ile yaklaşmasını ve eğitimden anlayan insanlarla yola devam etmesini temenni ettiğini vurguladı.

Ahmet Özer ayrıca 2. il dışı tayinlerinin de planlandığını açıkladı.

ÖĞRETMEN YETİŞTİRME KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Eğitimin en önemli konularından birisinin öğretmen yetiştirmek olduğunu ifade eden Çetin, eğitimin temel taşının öğretmenler olduğunu ifade etti. ”Zaman zaman öğretmen bulamamışız ne kadar 2 yıllık mezunu varsa almışız” diyen Çetin, 1996-1997 ve 70′li yıllarda 2 ayda öğretmen olanlar ilkokul 3 ayda öğretmen olanlar ortaokullara atandığını belirtti. Ziraatçi, Mühendis, Veteriner’in zaman içinde öğretmen olarak atandığını açıkladı. ”Öğretmen öğretmen olmalıydı, herkes kendi işini yapmalıydı” açıklamasını yapan Çetin, Öteden beri öğretmen yetiştirmemizde sorunlar olduğunu vurguladı. 35 bin atama olacağını söyleyen Çetin, 250 bin üzerinde öğretmen adayının sınava, KPSS‘ye girdiğini belirtti. 200 binin üzerinde öğretmenin açıkta kalacağını belirtti. ”Eğitim Fakülteleri şehrin ve üniversitelerin büyümesi için önemli bir adımdı fakat mantar gibi eğitim fakülteleri açıldı” sözlerinin ardından şöyle devam etti:

”İpin ucu kaçtı, ölçü KPSS ve alan sınavıdır, yüksek puan alırsan atanırsın kardeşim bunun dışında ne halin varsa gör der gibi Eğitim ve Fen Edebiyat fakülteleri kendi hallerine bırakılmış.” 

 

kamu.tv.tr

Anahtar Kelimeler:
35 Bin öğretmen Atanacak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol