Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin E-Okul Çilesi Bitmek Bilmiyor

2014-2015 eğitim/öğretim yılının ilk yarısının bitmesine sayılı günler kala öğretmenlerin e-okul çilesi bitmek bilmiyor.

Bir dönemin daha kapanmasına çok az bir süre kala binlerce öğretmen ve öğrenci büyük bir heyecan içerisinde. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime ara verilmesi bu çilenin büyümesine daha da etken oldu. Bu yıl birde yönetmelikle eklenen telafi sınavları nedeniyle, bu hafta öğretmenler oldukça yoğun bir hafta geçirirken, diğer taraftan da da hem öğretmenlerin, hemde öğrencilerin eş zamanlı olarak e-okul sistemine girmek istemelerinden dolayı e-okul sisteminde zaman zaman kısıtlanmalar yaşanmaktadır.

 

Yapılan telafi sınavları ve notları sisteme girmek isteyen öğretmenler birde sistemin hata vermesinden dolayı bilgisayar başında deyim yerindeyse ağaç olmuş durumdalar. Son sınavlara birde telafi sınavları eklenince bütün öğretmenler eş zamanlı olarak e-okula not kaydı yapmak durumunda kaldılar. Milli  Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı e-okul sistemi de bu yoğunluğu kaldıramadı ve öğretmenler bilgisayar karşısında saatlerce zaman geçirdikleri, yıpratıcı bir süreç ile karşı karşıya kaldılar. Bu durumdan oldukça çok şikayetçi olan öğretmenler ise özellikle telafi sınavlarından dolayı oldukça sorun yaşadıklarını belirtiyorlar. Normalde her sene alışık oldukların e-okul sisteminin sorunları, bu sene daha çok kendilerini etkilendiğini ve bu sorun için son günlerde gerekli yetkililerin e-okul sistemini daha çok denetleyerek sisteme dahil etmeleri gerektiğini söylediler. 

 

ÖĞRETMEN ODASININ EN ÇOK KONUŞULANI EOKUL

 

Binlerce öğretmen yaşadıkları bu sorunlar nedeniyle öğretmenler odasında, kendi meslektaşlarına sorarak bu durum için çözüm ararlarken, tüm öğretmenlerin aynı durumda olduğu belirtilmektedir. Bu hafta öğretmenler odasının gündeminin e-okul olduğunu belirten eğitimciler, sistemin zaman zaman gitmesinden oldukça çok şikayetçi. Bunun yanı sıra telafi sınavların içinde koşuştururken, böyle bir sorunla karşıya bırakılmaları eleştiren öğretmenler, yetkililerden soruna çözüm bulmalarını beklediklerini belirttiler. 

 

MEB'in her sınav sonucu açıklandığında, öğretmenlerin yer değiştirme, atama işlemlerini yaptıkları sıralarda ve okulun son haftalarında gerekli modüllerin sürekli sorun vermesi ve yıllardır çözülememiş olması durumuna büyük tepki gösterirlerken, bu yılda hiç bir değişiklik olmadığını vurguladılar. 

 

Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim