Öğretmen Diyarı

E-okuli ile öğrencinizin eğitim durumu bilgilerine öğrenin!
 Modern yüzyılda gelişmiş ülkelerde modern teknoloji ve internet altyapısı eğitim sistemi içerisinde etkin bir şekilde kullanıldığından Türkiye’de de yaygınlaşan teknoloji kullanımıyla birlikte eğitim sistemi içerisinde özellikle internet aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bunun en önemli örneği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2006 yılında MEBSİS projesinin önemli bir parçası olarak oluşturulan e-Okul sistemidir. Bu sistem bir okul yönetim bilgi sistemidir. İki aşamadan oluşan bu sistem ile birlikte Türkiye’de eğitim gören öğrencilerin ilk eğitime başlamalarından, üniversite düzeyine kadarki eğitim süreçlerini içeren bir sistemdir.


Öğrencilerin en güncel eğitim dokümanlarının yer aldığı sanal bir eğitim sistemi olan e-Okul sistemi özellikle Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sanal ve dijital geniş kapsamlı eğitim sistemlerinden birisidir. Özellikle 2006 yılından bu yana Türkiye’deki eğitim sistemi içerisinde son derece aktif bir şekilde kullanılan e-Okul sistemi hem öğrenciler hem öğretmenler hem de veliler tarafından fazlasıyla benimsendi. Günümüz modern teknoloji çağın yaşam koşturması içerisinde çocuğunun okul durumu ile ilgili olarak her zaman takip gerçekleştirebilmek için çocuğunun okulan giderek öğretmenlerinden güncel durumu ile ilgili olarak bilgi alabilme şansını pek bulamayan veliler, günümüz modern Türkiye’sinde eğitimde aktif olarak kullanılan MEB e-Okul sistemi sayesinde çocuklarının okuldaki güncel durumunu takip edebilme şansını yakalıyor.

Bu şekilde velilerinde öğrencilerin eğitim yaşamı içerisinde çok daha aktif bir şekilde kendisine yer bulabilmesini amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı aynı zamanda da öğrencilerin eğitim bilgileri ile ilgili olarak her zaman güncel bir kaynak oluşturabilme ve öğrenci bilgilerindeki karışıklıkların önüne geçilebilmesini amaçlıyor. Türkiye’deki eğitim hizmetlerinin daha çağdaş ve daha modern koşullara ulaştırılabilmesini amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul sistemi iki aşamadan oluşan bir yönetim bilgi sistemidir. Özellikle öğrencilerin not bilgisi, devamsızlık bilgisi, karne bilgisi, sınav tarihleri, haftalık ders programı, derslerine giren öğretmenleri ve çok daha fazla güncel eğitim bilgisinin girişi bu sanal portal üzerinde her eğitim günü sonunda öğretmenler tarafından e-Okul yönetim bilgi sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor.

Veliler internete erişim sağlayabildikleri her yerden Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaparak, çocuklarının okuldaki en güncel durumları ile ilgili olarak her zaman en güncel bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilme ve ayrıntılı bilgiler alabilme imkanına sahip olabiliyor. Üstelik günümüzün mobil teknolojileri ile birlikte velilerin internete erişim sağlayabildikleri her yerden kolay ve hızlı bir şekilde kullanabilme şansına sahip olabildikleri e-Okul sistemi ile birlikte Türkiye’de öğrencilerin ara dönem veya yıl sonu karne dönemlerinde almış oldukları karnenin ayrıntılı bilgilerini de internet üzerinden öğrenebilme imkanına sahip olabiliyor.

Öğretmen, öğrenci ve veli arasındaki eğitim ilişkisinin en etkin bir şekilde oluşturularak, öğrencilerin okul başarılarının çok daha yüksek noktalara ulaştırılabilmesini sağlayan e-Okul sistemi geçtiğimiz dönem içerisinde yenilenerek çok daha pratik ve anlaşılabilir bir kullanım sunan ara yüz ve yeni özellikler ile öğrenci ve velilere hizmet vermeye başladı.


Kaynak: Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim