Öğretmen Diyarı

E-okul sistemine dair bilinmesi gereken detaylar!
 MEB e-Okul portalı hizmetleri ile birlikte öğrenciler son derece önemli ve güncel eğitim içeriklerine elektronik ortamda da erişim sağlanabiliyor. Üstelik e-Okul veli bilgilendirme sistemi veliler tarafından da kullanılabiliyor. Yenilenen yüzü ile şube ortalaması gibi ek hizmetlerde e-Okul veli bilgilendirme sisteminde yer almaya başladı.
Eğitim alanında MEB’in önemli çalışmaları, öğrencilere ve velilere daha modern yapıda eğitim hzimeti sunulmasının önünü açıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) ile veliler, internet ortamında çocuklarının okul durumu takibini gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Özellikle de her geçen gün hızla gelişen teknoloji sayesinde internet ortamına son derece pratik bir şekilde erişim sağlayabiliyor olması dolayısı ile elektronik ortam üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmete açılan MEBSİS uygulaması Türk eğitim sistemi içerisinde çok önemli atılımların gerçekleştirilebilmesine yardımcı oluyor


Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

Dijital platform üzerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul veli bilgilendirme sistemi özelikle velilerin, öğrencilerin eğitim yaşamları içerisinde çok daha etkin bir şekilde rol alması sağlanıyor ki böylelikle öğrencilerin eğitim yaşamlarında çok daha yüksek bir başarı düzeyine ulaşabilmesi için ihtiyaç duyduğu ve gerekli olan veli desteğini her zaman alabilmesi sağlanıyor. Özellikle de modern yüzyılda zamanın artık dakikalar derecesinde ilerleyiş sürmesi dolayısı ile de velilerin, çocuğunun okuluna giderek, son durumuna ilişkin olarak güncel bilgiler alabilme fırstı bulamamasına neden oluyor. Bu durumda öğrencilerin okul durumu ile velilerin fazlasıyla ilgili olamamasına yol açıyordu. Bu durumun eğitim alanında yaratmakta olduğu iletişim ve başarı sorunları ve aynı zamanda da daha modern bir Türk eğitim sisteminin oluşturulabilmesi amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından elektronik ortam üzerinde e-Okul veli bilgilendirme sistemi faaliyete geçirildi.
 
Ocak 2007’de ilk olarak faaliyete başlayan ve bu tarihten itibaren sadece 2015’in son aylarında bir bakım ve yenileme çalışması ile kısa bir süre hizmet dışı olan e-Okul sistemi kesintisiz olarak öğrenci ve velilere hizmet vermeye devam ediyor. Günümüz modern Türkiye’de okul ve öğrenci gibi durumların söz konusu olduğu her ailenin yakından bildiği e-Okul sisteminin hem öğrencilere hem de velilere çok önemli avantajları bulunuyor. Öncelikli olarak Türkiye’de internete kolaylıkla erişim sağlayan veliler, sanal ortam üzerinden dakikalar içerisinde en yeni açıklanan sınav sonuçlarından, eğitim günü sonunda öğrencinin okula gidip, gitmediği bilgisini veren devamsızlık durumu bilgisine kadar son derece önemli tüm güncel eğitim verileri görüntülenebiliyor.
 
Bu şekilde öğrenci durum takibi konusunda çok önemli kolaylıklar sunan e-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinde veliler not bilgisi ve devamsızlık bilgisi dışında karne bilgisi, başarı belgesi bilgisi, sınav tarihleri bilgisi, derslerine giren öğretmen bilgisi, haftalık ders programı bilgisi, sözlü notları bilgisi ve şube ortalaması bilgisi gibi eğitim bilgilerine ulaşabiliyor. Ayrıca veliler e-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden öğrencilerin geçmiş yıllara ait olan eğitim bilgilerini de kolaylıkla seviye seçerek öğrenebiliyor. Üstelik e-Okul giriş işlemleri için sadece öğrencinin T.C. kimlik numarası ve okul numarası bilgisinin gerekiyor olması velilere giriş işlemlerinde de çok pratik bir kullanım imkanı sunuyor.
 

Kaynak: Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim