Öğretmen Diyarı

E-okul sistemi ile eğitimde yeni dönem nasıl işliyor?
 Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul sistemi 2007’den bu yana kesintisiz hizmet sunuyor. Öğrencilerin ve velilerin yakından tanıdığı MEB e-Okul sistemi ile öğrenci bilgileri her yerden öğrenilebiliyor. Veliler, elektronik ortam üzerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul VBS sistemini yenilenen yüzüyle birlikte daha pratik bir şekilde kullanabiliyor.
Teknoloji, Milli eğitim Bakanlığı’nın dijital çalışmaları ve projeleri ile birlikte Türk eğitim sistemi içerisinde de kendisine en etkin şekilde yer ediniyor. Özelikle de hızla gelişen teknoloji ile birlikte insanların elektronik ortama çok daha kolay ve çok daha hızlı bir şekilde bulunduğu her yeden erişim sağlayabiliyor olması eğitimde kullanılacak dijital hizmet uygulamaları ile çok daha interaktif bir eğitim yapısının oluşturulabilmesi sağlanabiliyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından elektronik ortam üzerinde hizmete açılan MEBSİS uygulaması ile birlikte eğitimde yeni bir dönem başladı. Özellikle de MEBSİS’in önemli bir parçası olarak faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-e-Okul sistemi ile Türkiye’deki milyonlarca ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin öğrencilik bilgileri ve eğitim bilgileri merkezi bir yapıda sanal ortam üzerinde bir araya getiriliyor.

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

İnternet altyapısının fiziki ve mobil olarak her geçen gün daha da yaygın ve daha da güçlü bir hale gelmesi ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından elektronik ortam üzerinde hizmete açılan e-Okul sistemi internete erişim sağlanabilen her yerden kullanılabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından elektronik ortam üzerinde hizmete açılan bu dijital hizmet uygulaması 2 aşamadan oluşan bir sistemdir. Bilgi girişi ve bilgi takibi şeklinde iki ana açıklama ile tanımlanabilecek bu sanal eğitim portalının ilk aşaması öğretmenler için hizmet vermektedir. Öğretmenlerin kullanımına açık olan e-Okul yönetim bilgi sistemi üzerinde öğretmenler, öğrencilerin ve okulun en güncel eğitim bilgisi girişlerini gerçekleştiriyor. Özellikle de öğretmenlerin her eğitim günü sonunda yönetim bilgi sistemi ekranı üzerinden bilgi girişlerini gerçekleştiriyor olması sistem içerisindeki bilgilerin her zaman güncel olmasını sağlıyor.
 
Elektronik ortam üzerinde yer alan yönetim bilgi sistemi ile öğretmenler tarafından girilen bilgilerin veliler ve öğrenciler tarafından görüntülenmesi e-Okul sisteminin ikinci aşaması olan veli bilgilendirme sistemi ile olmaktadır. Türk eğitim sistemi içerisinde ocak 2007’den bu yana var olan ve kesintisiz olarak hizmet veren e-Okul sisteminin veli bilgilendirme sistemi bölümünde öğrenciler ve veliler, öğrencinin en güncel okul durumuna ilişkin olarak en güncel ve en ayrıntılı bilgileri öğrenebilme imkanına sahip olabiliyor. Elektronik ortam üzerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinde öğrencilerin okul kayıt ve öğrencilik bilgilerinin dışında güncel eğitim verilerini içeren bilgilendirmelere de yer vermektedir.
 
E-Okul sistemi üzerinde öğrencilerin bilgilerinin korunabilmesi ve yüksek güvenlik önlemleri içerisinde sanal eğitim bilgilendirmelerinin velilere ulaştırılabilmesi amacı ile sistemi kullanmak isteyen velilerden çocuklarının T.C. kimlik numarası ve okul numarası bilgilerinin girilmesi isteniyor. Veliler, not bilgisi, devamsızlık bilgisi, karne bilgisi, başarı belgesi bilgisi, haftalık ders programı bilgisi, derslerine giren öğretmen bilgisi, sınav tarihleri bilgisi, şube ortalaması bilgisi, sözlü notları bilgisi ve sınav sonuçları bilgilerine ulaşabiliyor. Mobil veya bilgisayar teknolojileri aracılığı ile sağlayan veliler, elektronik ortam üzerindeki e-Okul VBS ile çocuğunun okul kayıt bilgilerinin dışında derslerine ilişkin olarak da en güncel bilgileri alabiliyor.

Kaynak: Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim