Öğretmen Diyarı

E-okul hakkında bilinmesi gerekenler!
Milli eğitim Bakanlığı tarafından elektronik ortam üzerinde hizmete açılan e-Okul sistemi 2 bölümden oluşan bir sanal bilgilendirme sistemidir. Öğrencilerin her birine özel bir öğrenci ekranının bulunduğu bu sanal eğitim portalı üzerinde en güncel eğitim bilgileri yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ilköğretim ve ortaöğretim eğitim kurumlarında öğrenimlerini sürdüren milyonlarca öğrencinin ilk eğitime başlangıçlarından ortaöğretim düzeyinden mezun olana kadarki tüm eğitim sürecini içeren eğitim bilgileri e-Okul sistemi içerisinde yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı özellikle öğrencilerin en son durumuna ilişkin olarak velilerin hızlı ve etkin bir şekilde bilgilendirilmesini sağlayarak, velilerinde Türk eğitim sistemi içerisinde çok daha aktif bir rol üstlenebilmelerini sağlamayı hedefliyor. Özellikle de Türkiye’de günlük yaşam koşturması içerisinde vakitsizlik dolayısı ile çocuğunun okuluna giderek, öğretmenleri ile görüşmek ve onlardan çocuğunun okuldaki başarı durumuna ilişkin en son bilgileri alabilmek konusunda çoğu zaman zorluk yaşaması ve hatta bu uygulamayı gerçekleştirememesi nedeni ile internet ortamı üzerinde velileri bilgilendirici sanal bir eğitim uygulaması olarak e-Okul sistemi hizmete açıldı.

E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

E OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ İÇİN TIKLAYINIZ!


Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2 aşamadan oluşan e-Okul sisteminin ilk aşaması, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin genel okul bilgileri ile güncel eğitim bilgilerinin sanal platforma girişlerinin öğretmen ve okul idarecileri tarafından yapılabilmesi için yönetim bilgi sistemidir. Yönetim bilgi sistemi öğretmen ve okul idarecileri tarafından kullanılan bölüm olurken, bu bölümdeki sisteme giriş işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın görev sürelerinin başlangıcı sırasında öğretmen ve okul idarecilerine verilen özel kullanıcı adı ve kullanıcı şifre bilgisi ile gerçekleştiriliyor. Öğretmen ve okul idarecileri tarafından yönetim bilgi sistemi üzerinden girişlerinin gerçekleştirildiği öğrenci okul ve eğitim bilgilerinin internet ortamı üzerinde veliler tarafından görüntülenebilmesi için ikinci aşama olarak e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi faaliyet gösteriyor.
 
Günümüz modern mobil akıllı cihaz teknolojileri sayesinde nerede olursa olsun internete erişim sağlayabilen veliler, internet ortamı üzerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden çocuğunun okuluna gitmek durumunda kalmadan kolay bir şekilde en son okul başarısı ile ilgili olarak güncel bilgiler alabilme şansını yakalıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmete açılan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile velilerin Türk eğitim sistemi içerisinde daha etkin bir şekilde rol alarak, öğrenci, öğretmen ve veli eğitim ilişkisinin daha sağlıklı şekilde kurulabilmesi amaçlanıyor. Böylelikle Türkiye’de öğrencilerin destek duydukları veli desteğini çok pratik ve etkin biçimde alabilme şansına sahip olabilmeleri sağlanıyor.
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından elektronik ortam üzerinde ocak 2007’de hizmete açılan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinde veliler, çocuklarının okul başarılarına ilişkin ayrıntılı bilgiler alabiliyor. Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden veliler, çocuklarının not bilgisi, karne bilgisi, sınav tarihleri, haftalık ders programı, devamsızlık bilgisi, aldığı dersler, derslerine giren öğretmenleri, şube ortalaması ve başarı belgesi gibi bilgileri öğrenebiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinde şifre girilmesi gerekmiyor ancak güvenlik amaçlı olarak veliler giriş ekranında çocuklarının T.C. kimlik numarası ve okul numarası bilgilerini giriyor.
Anahtar Kelimeler:
E OkulEĞİTİM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim