Öğretmen Diyarı

E-Okul Büyük Bir Sorunla Karşı Karşıya

E-okul kendini güncelleyemiyor. Peki E-okul'un karşılaştığı sorun ne?

Okullardaki bütün 1.2.3. sınıf öğrencilerinin e-okul sistemi üzerinden ‘başarısız' ifadesi ile karşı karşıya. Bu sorun nasıl çözülecek?

 

1. Döneminin sonuna yaklaşıldığı şu günlerde, öğretmenler tarafından her dönem öğrenci karnesine işlenen Davranış Notları ile ilgili muamma Bakanlıkça yapılan açıklama ile giderilirken, Temmuz 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesinde izlenecek esaslar;

 

Madde 20'de;

 

‘İlkokul 1, 2 ve 3 üncü sınıflarda öğrencilerin başarısı; gelişim düzeyleri dikkate alınarak öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen ders etkinliklerine katılımları ile öğretim programlarında belirtilen ölçme ve değerlendirme ilkelerine göre tespit edilir. Karnede “çok iyi”, “iyi” ve “geliştirilmeli” şeklinde gösterilir. İlkokul 4 üncü sınıfta öğrenci başarısı; sınavlar ile ders etkinliklerine katılım çalışmalarından alınan puanlara göre değerlendirilir.'

 

Madde 21'de ise;

 

İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokulunda dönem puanı, yıl sonu puanı ve yıl sonu başarı puanı 100 tam puan üzerinden belirlenir.'şeklinde ifade edilmiştir.

 

1. 2. ve 3. Sınıf öğretmenlerinin yönetmelik gereği öğrenci başarısını, "çok iyi", "iyi" ve "geliştirilmeli"şeklinde sisteme girdikten sonra, e-okul sistemi üzerinden ‘Sınıf Başarı Durumunu' görmek istediğinde sınıfındaki bütün öğrencilerinin, bütün derslerinin ‘1 (bir)' yani başarısız görünmesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum eğitim öğretim yılı başında tasarım olarak kendini yenileyen E-Okul sisteminin, yönetmeliklere kendini uyarlayamıyor mu sorusunu akıllara getirmektedir.

 

Yine yönetmelik gereği öğrencilerin herhangi bir özür durumu olmadan sınava girmeme durumunda öğrenci sınav,proje ve ders etkinliklerine katılım notları bölümüne "0 (Sıfır)" yerine "G (Girmedi)" yazılmalıdır.

 

NOT : Kitap seçimleri MEBBİS Kitap seçim modülünden 02.02.2015 ile 27.02.2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu tarihten sonra kitap seçim modülü Bakanlıkça kapatılacak olup hiç bir şekilde giriş ve değişiklik yapılmayacaktır. Dolayısıyla okul müdürlükleri ikinci dönemin hemen başında, 2015/2016 eğitim öğretim yılında okullarında okutulacak seçmeli derslerin tespitini yapmalıdır.

 

kaynak: Gazetekamu.com - özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol