Öğretmen Diyarı

Yeni Eğitim Yılında Kaliteye Yoğunlaşmalıyız!

 

 

Türkiye’yi 21. yüzyıla uygun ve bu yüzyılda geçerli olan becerilere sahip öğrenci yetiştirmede başarılı hale getirmemiz gerekiyor. Orta halli bir demokrasiye, orta halli bir ekonomiye mecbur değiliz ki bu hedef tamamen ama tamamen eğitim sistemimizin kalitesinin daha da artırılmasıyla ve eğitimde fırsat eşitliğini daha da güçlendirmemizle olacak bir şeydir.

 

Dünyadaki gelişmeler ışığında Türk eğitim sisteminin niteliğini açıkça tartışmamız ve masaya yatırmamız gerekmektedir. 21. yüzyılda, eğitimde sadece bilgiyi öğretmenin yeterli olmadığını bilmemiz gerekiyor. Bilginin gerçek hayatta ne kadar pratiğe dönüştüğüdür artık önemli olan ve tabi ki bilginin nasıl öğretildiği de. Bu bağlamda sormamız gerekiyor; Türk eğitim sistemi öğrencilere girişimciliği, yaratıcılığı, yenilikçiliği, liderliği ve ahlakı ne kadar verebiliyor? Öte yandan Türkiye’de, sürekli gelişen ve değişen bir kavram olarak eğitim sistemi ne kadar sürdürülebilirlik, kalite ve fırsat eşitliğini sağlayabilmektedir? 

 

Çocuklarımızı onursuz bir yarışa sevkeden sınavcı eğitim sistemini sonlandıracak demokratik düzenlemeler yapılmaktadır. Meslek liseleri sözde değil özde cazipleştirilerek henüz ilkokuldan itibaren çocuklarımız pedagojik esaslar dâhilinde mesleki yönlendirmeleri yapılmaya devam edilmektedir.

 

Türkiye’deki temel sorun sınavların okuldaki eğitimin önüne geçmiş olmasından kaynaklıdır. Eğitimde fırsat eşitliği ve kalite standardı politikamıza daha çok önem vermeliyiz. Ezberci eğitim sisteminden daha hızlı bir şekilde uzaklaşmalı, uygulama daha çok öncelenmelidir. Altyapısı eksiz, donanımsız, personeli eksik, öğretmeni yetersiz okullar derhal rehabilite edilmelidir. Okullar doğru, gerekli ve gerçek hayatta karşılığı olan nitelikli bilgiyi öğreterek mezunlarını donanımlı ve birikimli hale getirecek keyfiyette olmalıdır.

 

Atanamayan öğretmenler atanarak öğretmen açığı kapatılmalıdır. Okullarda güvenlik ve temizlik başta olmak üzere personel açığı giderilmelidir. Öğretmenlerin mesleki formasyonları güçlendirilmeli ve nitelikli hizmet içi kurslarla kendilerini geliştirmeleri teşvik edilmelidir. Öğretmenlerin ve tabidir ki tüm eğitim çalışanlarının mesleki, özlük, demokratik ve ekonomik hakları iyileştirilerek saygınlığı artırılmalıdır.

 

Malumu ilandır ki kimi özel okullarda öğretmenlerimiz sigortasız, güvencesiz, zor ve sıkıntılı şartlarda veyahut asgari ücretle çalıştırılıyor. Milli Eğitim ve Çalışma Bakanlığı dershane ve özel eğitim kurumlarındaki öğretmenlerimizin sömürülmesini önlemelidir. Bu minvalde demokratik ve pedagojik vizyonla dile getirdiğimiz bu hatırlatmalarımızın dikkate alınacağını ve yeni eğitim yılında daha çok kaliteye yoğunlaşacağımızı umuyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol