Öğretmen Diyarı

TOPLU SÖZLEŞMEDEN ÇIKAN SONUÇ

 

Toplu sözleşme sona erdi. Daha önce uyarmıştık toplu görüşme değil toplu sözleşme istiyoruz diye. Bu toplu sözleşmenin özellikle öğretmenler açısından getirisinden çok götürüsü olmuş, kamu çalışanlarının 2 yılı ipotek altına alınmıştır.

Toplu sözleşmede 2014 yılı için memur maaşlarına yansıtılacak 175 TL’lik artış net artış değildir brüt artıştır. Net artış 130 tl’ye kadar gerileyecektir. 2015 yılı içi öngörülen  %3 + %3 zam son derece düşüktür. Öğretmenlere verilecek olan  eğitim öğretim tazminatları ise 2014 yılına özgü olmak üzere 75 TL+ 75 TL’dir bu rakam yine brüttür. Maaşlara yansıyacak net rakam ise 54+54’dür. Geçmiş yıllardaki diğer kamu çalışanlarına yapılan iyileştirmelerde öğretmenlerin kayıpları göz önünde bulundurulursa bu rakam çok düşüktür. Herhangi bir iyileşme söz konusu değildir.

Toplu sözleşmenin öğretmenler ve diğer memurlar açısından en olumsuz tarafı ise 2014 yılı için yapılan zam seyyanen olduğu için 2014 yılında aile yardımı, çocuk yardımı, ek mesai ücretleri vb. kalemlerde hiçbir artış olmayacak 2013 rakamları aynen geçerli olacaktır.

Toplu sözleşmenin öğretmenler açısından en olumsuz tarafı ise zaten çok düşük olan ek ders ücretlerinde herhangi bir iyileştirme yapılmadığı gibi 2014 yılında ek ders ücretlerinde hiçbir artışın olmayacak olmasıdır. 2015 yılında da 3+3 lük bir artış sağlanacaktır.  Bu kabul edilebilir bir durum değildir.

Öğretmenler açısından bir diğer olumsuzluk ise yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerden bir kısmı ek derslerini artırımlı olarak alamamaktadırlar. Bu konu masada hiç görüşülmemiştir.

Toplu sözleşmede 4/C’lilerin asıl sorunu olan kadro sorununa hiçbir çözüm üretilmemiştir.

Memurların yaptığı fazla mesailer sorun olarak kalmıştır.

Vergi dilimlerindeki adaletsizlik bu toplu sözleşmede giderilmeliydi maalesef bu konuda da hiçbir düzenleme yapılmamıştır.

MEMURLARIN MİLLİ GELİR PASTASINDAN ALDIKLARI DİLİM BU TOPLU SÖZLEŞMEDE DE KÜÇÜLMEYE DEVAM ETMİŞTİR.

'' Allah'ın on pulunu bekleye dursun on kul
Bir kişi'ye tam dokuz dokuz kişiye bir pul
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa
Yaşasın kefenimin kefili kara borsa ''
                                  Necip Fazıl Kısakürek

 


                     
EKSEN EĞİTİM-SEN
          Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası
                       Kayseri İl Temsilciliği

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol