Öğretmen Diyarı

“TEOG yüzünden öğrenciler açıkta kaldı”

Aktif Eğitim Sen Şube Başkanı Mamut Mollarecep, “TEOG ile kendine okul bulamayan yüzlerce öğrenci açıkta kaldı” dedi.
Aktif Eğitimciler Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Mahmut Mollarecep, TEOG sonrası yaşanan sıkıntılarla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: "TEOG ile yerleştirilemeyen öğrencilerin psikolojisi olumsuz yönde etkileniyor. Şu an çocuklar açık öğretime yönlendiriliyor. Çocukların gelecekleriyle oynanmış olunuyor. TEOG sınavını, ortaöğretime geçişin tek reçetesi olarak millete takdim eden Milli Eğitim Bakanlığının, sınav sonucu oluşan tabloda, öğrencileri ve velileri mağdur etmeyecek bir yerleştirme yapması kamuoyunun beklentisiydi. Ancak yerleştirmeler sonrası binlerce öğrencimiz mağdur olmuş ve herhangi bir liseye yerleşememiştir. Bir önceki yıl yerleştirmelerde yaşanan olumsuzlukların yeniden yaşanmaması adına alınması gereken bütün tedbirlerin ivedilikle ve hassasiyetle alınması yönündeki uyarılarımızın da dikkate alınmadığı gelinen noktada görülmüştür.
GAYRİ MÜSLİMLER İMAM HATİP’E YERLEŞTİ
Hatırlanacağı üzere adrese dayalı kayıt sistemi çerçevesindeki yerleştirmelerde Bakanlığın yanlış uygulamaları birçok mağduriyetlere neden olmuştu. Ümraniye’deki bir okula yerleşmek isteyen bir öğrenci Çatalca'ya ya da Ankara Yenimahalle'de oturan öğrenciler Pursaklar'a, Sincan'a, gayrimüslim vatandaşlarımızın çocukları İmam Hatip Liselerine yerleştirilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı için TEOG geçen yıl tam bir fiyaskoyla sonuçlanmıştı. Hatalı oluşturulan TEOG yerleştirme takvimi ve işlem basamakları nedeniyle ilgili öğrenciler ve velileri yaz boyu TEOG uzantısı işlemlerle meşgul olmak zorunda kalmıştı. 
BAKANLIK DERS ALAMADI
Bu fiyaskonun sebeplerine baktığımızda devletin bütün kademelerinde olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığında da siyasi ve sendikal endişelerle yapılan atamaların ve işi bilmeyen insanların TEOG uygulamalarını gerçekleştirdiğini görmüştük. Bakanlığın yaptığı sınavlarla ilgili birimdeki bütün insanlar pasifize edilmesi sonrası bir kriz yaşanmıştı. Ne yazık ki Bakanlık geçen yıl yaşananlardan ders almamıştır. Ve maalesef bu yıl da binlerce öğrencimiz mağdur olmuştur. Kontenjan fazlası öğrenci olacağının aylar öncesinden bilindiği halde, herhangi bir önlem almayan İl veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden açıklama bekliyoruz.”

“TEOG yüzünden  öğrenciler açıkta kaldı”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol