Öğretmen Diyarı

TEOG Sonuçlarıyla İlgili ŞOK İddia

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde açıklanması gereken TEOG Yerleştirmeye Esas Puanları'nın (YEP) 1 soruya dava açıldığından dolayı açıklanamadığını belirtti. Ayrıca sonuçların ne zaman açıklanacağı  ile ilgili tam olarak bir tarih de vermedi. Sabırsızlıkla sonuçları bekleyen milyonlarca öğrenci ve veli duruma tepki gösterirken konuyla ilgili eğitim Sendikalarından da açıklama geldi.


Davalık Olan Soru Bahane


Bugün gazetesinden Nesrullah Sonay'ın haberine göre konuyla ilgili açıklama yapan Aktif Eğitim Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, TEOG Sınavı Yerleştirmeye Esas Puanları'nın açıklanmama nedeninin mahkemelik olan 1 sorudan kaynaklanmadığını iddia etti. MEB'in bunu bir bahane olarak kullandığını belirten Osman Bahçe, asıl nedenin özel okula dönüşme süreci geciken temel liseler olduğunu söyledi.


Dönüşüm Sürecindeki Özel Okullar MEB'i Dava Edecekti


Bahçe, "Dershanelerin dönüşümünü gerçekleştiremeyen MEB, mevcut haliyle TEOG sonuçlarını açıklasaydı 24 Haziran’dan itibaren özel okullarda kayıtlar başlayacaktı. Dershaneden özel okula dönüşümüne onay verilen okulların resmi işlemleri henüz tamamlanmadığı için bu okullar öğrenci kaydı alamayacaktı. Bu nedenle Sonra da dönüşümüne izin verilen okulların tamamı MEB’i mahkemeye verip haklı olarak mahkemeyi kazanacaktı. MEB aslında dönüşüm okullarının geciken iş ve işlemlerindeki beceriksizliğini, 1 milyon 200 bin öğrencinin sınav sonucunu geç açıklayarak belirsizliğe mahkûm edecek şeklinde faturalandırmış oldu" diye konuştu.


Kanunlara Aykırı Olarak Mevcutlar Arttırıldı


Bunun dışında bir iddiada daha bulunan Aktif Eğitim Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, bir çok Anadolu Lisesi'nin kontenjanlarını 34’ten 40’a çıkardığını belirtti. Bahçe, "MEB devlet okullarını benimseyerek, özel okulları bir rakip olarak görüyor ve dışlıyor. Hatta bu okullardan bazılarını düşman olarak görüyor. Bu nedenle öğrencilerin devlet okullarından çıkarak özel okula gitmesinin önünü almaya çalışıyor. Bunu yapabilmek için de devlet okulların kontenjanlarını mevcut yasal düzenlemelere, kanunlara ve yönetmeliklere aykırı olarak artırdı" diye konuştu.


MEB Acemi Bürokratlar Tarafından Yönetiliyor


Konuyla ilgili açıklamada bulunan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da, yaşanan olayların Milli Eğitim Bakanlığı'na yakışmadığını belirtti. Koncuk, "Bu  tam bir acemiliktir. Madem davanın açıldığından haberdarsınız seyrini takip ederek bir takvim yayınlasaydınız. Milli Eğitim Bakanlığı maalesef bazı acemi bürokratlar tarafından yönetildiği için sonuç bu oldu" dedi.   


Komisyonda Ehil Kişiler Yok mu?


Türk Eğitim Sen İstanbul 5 No'lu Şube Başkanı Fuat Yiğit: "Bakanlık bir sınavı dahi hazırlayamıyor mu? MEB, sınav sorularının komisyonlar tarafından defalarca kontrol edildiğini söylüyor ama buna rağmen neden hatalı soru çıkıyor? Bu komisyonlarda ehil kişiler çalışmıyor mu ki her sene aynı sorunlar yaşanıyor" dedi

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol