Öğretmen Diyarı

ŞUBE MÜDÜRÜ NORMLARI DÜZELTİLMELİDİR


Bilindiği gibi daha önce “Merkez teşkilatı birimlerinin iz düşümlerinin taşraya yansıtılması” ilkesinden yola çıkılarak, her her il’e 13’er adet şube müdürü normu tahsis edildi. Yeni yayınlanan taslak ile genel müdürlük sayısı artmıştır. Şube müdürü normlarını da arttırmak gerekir(!) Bazı il milli eğitim müdürlükleri bu doğrultuda şube müdürü kadrolarına(13adet) geçici görevlendirme de yaptı. Tüm illere eşit oranda şube müdürü normu tahsisi pratikte problem getirmektedir. Küçük illere bu sayıda şube müdürü normu tahsis etmek doğru değildir. Yine büyükşehirlerdeki il müdürlükleri içinde benzer durum söz konusudur.


Yalnızca il müdürlüğünde değil, ilçe milli eğitim müdürlüklerine tahsis edilen şube müdürü norm kadrolarında da sıkıntılar vardır. Nüfus ve öğrenci sayısına bakılmaksızın tahsis uygulaması yapıldı. Mesela ilçe nüfusu 20-99 bin arasında ki ilçe milli eğitim müdürlüklerine 2 şube müdürü normu verilmiştir. Makas çok açıktır! Bu makası daraltmak yerinde olacaktır. Okul sayısı, öğrenci, öğretmen sayısı arttıkça iş yükü artmaktadır. İl milli eğitim müdürlüklerinde de durum farklı değildir. En küçük il’e de 13, nüfusu fazla olan il’e de 13 şube müdürü tahsis etmek doğru değildir.


2013 yılında MEB’e tahsis edilen şube müdürü normu 3023’tür. Bu kadrolardan 1140’ı dolu, 1883’ü ise münhaldır. 1709 kadroya ise asaleten atama yapılacaktır. Bu atamalar yapılmadan önce şube müdürü normları tekrar gözden geçirilmelidir. Yalnızca şube müdürü normlarını değil, il milli eğitim müdür yardımcısı normları içinde aynı şeyleri söyleyebiliriz. Bu konuda Dernek olarak daha önce de görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. Şube müdürü atamaları gerçekleştikten sonra bir düzenleme yapmaya kalkmak, mağduriyet oluşturacaktır. Şube müdürü atamalarının daha sağlıklı yapılabilmesi için normların revize edilmesi gerekir. Bizce şube müdürü norm tahsis kriterinin il ve ilçenin öğrenci sayısı, nüfusu, kurum sayısı, personel sayısı gibi unsurlar olmalıdır.


UEYDER


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol