Öğretmen Diyarı

Sofuoğlu: 40 bin öğretmen ataması önemli ama yeterli değil

Sofuoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atamalarına ilişkin duyurusunda, eğitim kurumlarına ilk atama, açıktan ve kurumlar arası yeniden atama ile milli sporcuların ataması kapsamında 87 alanda 40 bin öğretmen alınacağını, atama yapılacak alanlar ve kontenjanların listesinin yayınlandığını kaydetti.

Sofuoğlu, yaptığı açıklamada, "Öğretmen olarak atanacaklarda aranacak şartlar, alanlar itibarıyla belirlenen KPSSP 10 ve KPSSP 121 taban puanları, başvuru yeri ve şekli, zamanı, atama yapılacak eğitim kurumları, atamalar ve diğer hususlara ilişkin açıklamalar, Bakanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nce 'ikgm.meb.gov.tr' internet adresinde duyurulacak. Adayların, başvurularını 2–6 Eylül 2013 tarihleri arasında internetten yaparak Milli Eğitim il müdürlüklerine onaylatmaları ifade edildi. Atamaların ise 9-10 Eylül 2013 tarihlerinde yapılacağı belirtildi." dedi.

Eğitim Bir-Sen olarak yaptıkları açıklamalarda, öğretmen ihtiyacının OECD ortalamaları baz alındığında 285 bin olduğunu ve en kısa zamanda en az 100 bin yeni öğretmen alınması gerektiğini belirttiklerini hatırlatan Sofuoğlu, "2013-2014 eğitim öğretim yılında başlayacak şekilde 40 bin yeni öğretmen ataması önemlidir fakat yeterli değildir. Yeni öğretmen ataması için kontenjan sayısı arttırılmalıdır." diye konuştu.

habermonitör

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim