Öğretmen Diyarı

“Sıra öğretmenlere mi geliyor?“

Aktif Eğitimciler Sendikası Kayseri Şubesi Başkanı Ayhan Kaya, Kayseri’de 634 yeni müdür yardımcısı atandığına işaret ederek, “Sıra öğretmenlere mi geliyor?” diye sordu. Aktif Eğitimciler Sendikası Kayseri Şubesi Başkanı Ayhan...

Aktif Eğitimciler Sendikası Kayseri Şubesi Başkanı Ayhan Kaya, Kayseri’de 634 yeni müdür yardımcısı atandığına işaret ederek, “Sıra öğretmenlere mi geliyor?” diye sordu. 

 

Aktif Eğitimciler Sendikası Kayseri Şubesi Başkanı Ayhan Kaya, yaptığı açıklamada, Kayseri genelinde son atamalarla 634 yeni müdür yardımcısının göreve başladığını ifade etti. Kaya, bunların tamamına yakını yandaş sendika üyesi olduğuna tüm kamuoyu şahit olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: "Böylece tarihin gördüğü en büyük kadrolaşma oluşturulmuş ve okullar belli bir siyasî anlayışa teslim edilmiştir. Ayrıca şu anda görevde bulunan eski müdür yardımcılarına ne olacağı belirsizliğini korurken çalışan bu arkadaşlar kırgınlığa ve taraftar olmaya itilmiştir. Milli Eğitim’de yetkili (?) sendikanın, idarî anlamda kadrolaşmayı tamamlanmasından sonra sıranın öğretmen kadrolaşmasına mı gelmiştir. Daha önceden yapılan Şube Müdürlüğü atamalarında da görüldüğü üzere müdür ve müdür yardımcısı atamalarında Türkiye genelinde yandaş sendika üyelerinin çoğunluğu oluşturmasının yanı sıra sendika üyelerinin ve eşlerinin eğitim kurumlarına müdür veya müdür yardımcısı olarak görevlendirmeleri hem liyakat ilkesi hem de anayasamızın 10. maddesini oluşturan eşitlik ilkesi ile bağdaşmamaktadır."

 

Sendika Başkanı Kaya, gerek müdür görevlendirmeleri gerekse müdür yardımcılığı görevlendirme işlemlerinin tümüne bakıldığında yaşanılan haksızlıkları gözlerden kaçırılamayacak kadar büyük olduğunu söyledi. Kaya, yapılan haksızlıklarla ilgili şu bilgileri verdi: "Sadece belli bir sendikanın kayrıldığı, diğer sendika ve öğretmenlerin ise dışlandığı bir görevlendirme sürecine hep birlikte şahit olmuş olduk. Bu süreçte yaşanan hukuksuzlukları, Bölge İdare Mahkemelerinin verdiği yürütmeyi durdurma kararları ile görüyoruz. Bu atamalar âdil Türk Mahkemeleri tarafından tamamen iptal edilecek ve bunları yapanlar ise adaletten bir daha bahsedemeyecekler, yüce Türk toplumu önünde utanç içinde kalacaklardır. Hiçbir demokratik ülkede yaşanması bile tasavvur edilemeyen, akla hayale gelmeyen ve akla ziyan yöntemlerle yapılan atamaların anlamı nedir? Hak, hukuk ve adaletle bağdaşmayan, her türlü yöntemi meşru gören bu atama yöntemi; hak gaspını meşru gören adalet dışı bir zihniyetin dışa vuruşundan başka bir şey olamaz. Zulmün ayyuka çıktığı bir yerde, zalimler kadar zulme rıza gösterenlerin de sorumlu olduğunu unutulmamalı, vicdanların bu haksızlıkları kabullenemeyeceğini tüm ilgililerin bilmesi gerekir. Üyelerimizden ve aziz milletimizden aldığımız güçle gerçekleri korkmadan söyleyecek ve tüm baskılara rağmen asla susmayacağız."

 
personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol