Öğretmen Diyarı

Sendikalarda Kadın Yöneticilere Neden Yer Verilmez?

Günümüzde kadınların toplum içindeki statüsüne bakıldığında yakın geçmişten bugüne çok büyük aşamalar kaydedildiğini görüyoruz.

SENDİKALARDA KADIN YÖNETİCİLERE NEDEN YER VERİLMEZ?

 

Günümüzde kadınların toplum içindeki  statüsüne bakıldığında yakın geçmişten bugüne çok büyük aşamalar kaydedildiğini görüyoruz. Avrupa'dan çok daha önce bu haklara Türk kadınları sahip olmuştur. Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda bunun temelleri atılmaya başlanmış eğitim, siyaset, hukuk gibi her alanda kadınların daha ön plana çıkarılması, çalışma hayatında daha aktif rol alması sağlanmıştır.

 

Fakat şuan ki koşullarda malesef  bu haklara sahipken bağımsız hareket edemez, kadın olarak bir yere  gelemez düşüncesiyle arka plana itilmeye çalışılmakta. Özellikle  şuan var olan sendikalara bakıldığında kadın yöneticiler olarak sayımız oldukça az! Bilinen sendikalar içinde tek bir sendikanın genel başkanı kadın.(Anadolu Eğitim Sendikası )Sendikacılığın temelinde mücadele ruhu, azim ve sabır yatar. Bu üç temel özelliğin var olduğu ,çocuklar dünyaya getiren, yetiştiren aynı zamanda eğitimini alıp iş hayatında aktif olan kadınların bir çok sendikada arka plana atılması çok acı.

 

Kadının olmadığı bir yerde başarıdan söz edilemez. Geçmişte de, günümüzde de, gelecekte de. Her başarının arakasında mutlaka bir kadın vardır fakat birçok yerde arka planda tutulur. Anadolu Eğitim Sendikası olarak kadınlarımıza her zaman önem veriyor, ön planda ve yönetimde aktif olmaları için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız da. Toplumun temel taşlarını oluşturan, bağımsız, ayakları üstünde durabilen kadınlar olarak Anadolu Eğitim Sendikasında hak ettiğimiz ve karşılığını bulduğumuz değerin diğer sendikalar tarafından da örnek alınmasını bekliyoruz. Çünkü sendikacılık özlük haklarına saygıyı, eşitliği, birlikteliği, paylaşımcılığı savunan bir oluşumdur. Bu oluşumda kadın erkek ayrımından söz edilemez .Böyle bir ayrımın olduğu sendika da kuruluş amacıyla ilkeleriyle  ters düşüyor demektir. Malesef var olan sendikaların birçoğunda bu durumu görüyoruz…Anadolu Eğitim Sendikası olarak diğer sendikalarında bu hassasiyeti göstermesi temennimiz…

                                                                                                                                            AES                                                                                                                                                             

Kübra BAYRAK

kaynak:mebpersonel.com - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol