SENDİKAL HASIMLIK EĞİTİM SİSTEMİNE ZARAR VERİYOR!
 Üyelerinin ortak mesleki çıkar ve haklarını korumak için kurulmuş olan sendikalar, misyonunu yitirerek çalışanları ötekileştiren kutuplaştıran kurumlara dönüşmüştür. Her sendikanın ayrı bir duruşunun, amaçlarının, ilke ve yöntemlerinin farklı olması doğaldır ancak bu farklılıklar üzerinden özellikle eğitim çalışanlarının kutuplaştırılması eğitim sistemimize ve ülkemizin geleceğine zarar vermektedir. Ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan bireyleri yetiştiren bir sektöre hitap eden eğitim sendikalarının; birlik, beraberlik ve işbirliği içerisinde eğitim politikalarının üretilmesi ve uygulanılmasında yönlendirici olması gerekmektedir. Eğitim sendikaları çağımızda yaşanan hızlı gelişime uyum sağlamak, değişime, gelişime ve işbirliğine açık olmak zorundadırlar. Gelişmiş ülkelerde eğitim sendikaları birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmakta ve ortak çalışmalar yapabilmektedirler. Ülkemizdeki durum ise tam aksi yönde olup sendikalar birbirlerine karşı hasmane bir tutum sergilemektedirler. Sendikaların bu tutumu eğitim çalışanları arasına da yansıyarak kurum kültürü ve iklimini bozmaktadır.  Kurumda azınlıkta olan sendikaların üyeleri ötekileştirilmekte ve mobbinge maruz kalabilmektedir. Öğretmenler mensubu olduğu sendikalara göre değerlendirmeye tabi tutulabilmekte olup ödül ve ceza sistemi yine sendikal aidiyete göre işletilmektedir. Özellikle aday öğretmenler üzerinde kurulan sendikal baskı genç öğretmenlerimizin adalet, güven duygusunu derinden zedelemektedir. Bu tür baskılara maruz kalan öğretmenlerin gelecek nesillere sevgi, saygı, hoşgörü, işbirliği, adalet, liyakat değerlerini aktarması beklenemez.SENDİKALAR SİYASETİN ARKA BAHÇESİ OLMAMALI!

Ülkemizde siyasi iktidara göre yetkili sendikalar da değişmektedir. Yasalarımıza göre sendikaların siyasi partilerin kuruluşu içerisinde yer alması yasaktır. Ancak birçok sendika adeta siyasi partilerin yan kuruluşu işlevi görmektedir. Eğitim çalışanlarının sendika algıları konusunda yaptığımız araştırmalarda bu durumun en çok rahatsızlık duyulan sorunların başında geldiğini görmekteyiz. Eğitim siyaset üstü bir kurum olarak algılanmalı tüm eğitim sendikaları bu anlayışla ortak çalışmalar yapmalıdır. Mevcut durumda gerek çalışanların haklarını geliştirme konusunda gerekse eğitim politikaları oluşturma hususunda sendikalar pasif konumda kalmaktadırlar. Ortak akıl içerisinde sendikalar iş birliği yapabilirse her gelen hükümet kendi ihtiyacı olan insan tipini yetiştirmek için alt yapısı olmayan eğitim programları uygulayamayacaktır.DES TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ!

DES olarak bir hiçbir zaman diğer sendikaları karalayarak, kötüleyerek kendimize alan açmaya çalışmadık. Ülkemizde yasal olarak mevcut olan sendikaların tamamına eşit mesafede duruyoruz. Eğitim sistemimize ve ülkemizin geleceğine olumlu katkıda bulunabilecek her türlü çalışmaya destek veriyoruz. Bu bakımdan Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek web sitemiz üzerinde tüm sendikalara yer ve bağlantı verdik. Bizim sitemiz üzerinden herkes bütün sendikaların web sitelerine erişebilir. Yaptığımız bu uygulamanın diğer sendikalar için örnek olmasını diliyoruz.

 

Demokrat Eğitimciler Sendikası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim