Öğretmen Diyarı

Şeker, Yeni Sistemi Değerlendirdi

Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Numan Şeker, kaldırılan Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) yerine getirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'ni (TEOG) değerlendirdi. 

Şeker, SBS'siz yeni sistemin önemli avantajları bulunduğunu, ancak yeni sistemin şimdiden birtakım tedbirler alınmadığı takdirde ileride kısmen sıkıntı teşkil edebilecek bazı eksik ve belirsiz yönleri olduğunu ifade etti. 

"Önceden SBS ile liselere geçiş tek bir sınavla ve birkaç saat içinde yapılırken, yeni sistemde 6, 7 ve 8. sınıflar olmak üzere bu süreç 3 yıla yayılmaktadır" diyen Şeker, öğrencilerin her yıl 6+6=12 "denetimli sınav"a gireceklerini ve iki sınavlı derslerin ilk, üç sınavlı derslerin ise ikinci imtihanlarının illerde "denetimli sınav" şeklinde yapılacağını belirtti. 

Şeker, "Sınav sisteminde yapılan tek değişiklik, belirlenen toplam 6 derste yapılan sınavlardan birer tanesinin "denetimli sınav" şeklinde merkezden belirlenecek sorularla kendi öğretmenleri dışında ve gözetiminde yapılacak olmasıdır. Bu yöntem teknik alt yapı ve ihtiyaçlar giderildiği takdirde mümkün olabilir" dedi. 

Bu yöntemle imtihanların daha objektif bir şekilde tek merkezden belirleneceğini, aynı ya da benzer sorularla tüm öğrencilerin sınava girmiş olacağını ifade eden Şeker, "Ancak 6, 7 ve 8. sınıflarda yapılacak olan 12'şer (toplam 36) sınavın, gerek öğrencide, gerek velide sınav kaygısını artırmasından endişe duymaktayız" şeklinde konuştu. 

sondakika.com

"YENİ SİSTEM, OKUL VE ÖĞRETMENİN ÖNEMİNİ ARTIRACAK" 

Alt yapı eksikliği, öğretmen açığı gibi sıkıntılar yüzünden bugüne kadar okullarda öğrencilere verilen eğitimlerin yeterli olmadığını,  hem ulusal, hem de uluslararası sınavlarda başarının belli seviyelerde kaldığını söyleyen Şeker, "Bu yüzden aileler, okulun veremediği eğitimi telafi eden kurum ve aracılara başvurmaktaydı. Her ne kadar bu sistem de dershaneleri tamamen ortadan kaldırmayacak olsa da, okulun önemini kesinlikle önceki dönemlere göre daha iyi bir seviyeye çıkarma potansiyeli taşımaktadır. Ayrıca öğretmenlerimizi de daha aktif hale getirmekte ve onların toplumsal itibarını daha da artırmaktadır. Kısaca bu sistem, okul ve öğretmen merkezli bir mantıkla hareket etmekte ve öğretmenlerimize yeni fırsatlar sunmaktadır. Umulur ki, bu fırsat iyi organize edilsin ve eğitimde verimlilik daha da artsın" dedi.

"ÖĞRETMEN AÇIĞI BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİDİR" 

Yeni sistemin birtakım tedbirler alınmadığı takdirde ciddi sıkıntılara yol açacağını söyleyen Şeker, "Bütün Türkiye'de merkezden belirlenen aynı ya da benzer sorularla sınavların yapılması için okullar, iller ve bölgeler arasındaki eğitim ve personel farkının kapatılması için bir an önce gerekli adımların atılması gerekmektedir. Bazı branşlarda, özellikle kırsal bölgelere gidildikçe ciddi öğretmen eksikliği bulunmaktadır. Öğretmen eksikliği bulunan ya da branş öğretmeni dışında başka öğretmen tarafından verilen dersten sınava girecek öğrenciler için yeni bir çalışmanın başlatılması zorunludur" ifadelerini kullandı. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni sınav sistemiyle ilgili alt yapı eksikliklerini bir an önce tamamlaması gerektiğini ifade eden Numan Şeker şu şekilde konuştu 

"Sadece öğretmen eksikliği değil, bilhassa kırsalda eğitim alan öğrencilerin ve öğretmenlerin bilgisayar kullanma becerileri artırılmalı. Sınav zamanında öğrenci ve öğretmenlerin sınavın yapılacağı merkezlere sağlıklı bir şekilde taşınması da önemlidir. İleride tabletler üzerinden yapılması düşünülen sınavlar için henüz tabletli eğitim almayan öğrencilere gereken teknik eğitim verilmelidir. Öncelikle tüm okullarda tablet ve internet donanımının kurulması ve çalışır vaziyette olması gerekmektedir ." 

Şeker, "Türkiye'de uzun yıllardır ekonomik, sosyal ve eğitimden kaynaklanan bölgesel farklılıklar devam etmektedir. Ekonomi alanında, sağlık alanında birtakım iyileştirmeler olsa da eğitimin niteliği, iller ve bölgeler arasındaki farklar, yapılan ulusal sınavlar neticesinde açıkça görünmektedir. Eğer iyi planlanırsa, her ne kadar bölgeler arasındaki eğitim ve öğretim farkı tamamen yok edilmese de eskiye oranla bize bu farkı azaltma fırsatı vermektedir" dedi. - BURSA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim