Öğretmen Diyarı

Özür Durumu Yer Değiştirme Taslağı Sorunludur

 Yasa, yönetmelik ve kılavuzların birbirleriyle çelişmemesi gereken hukuk devleti içinde her kılavuzu eksik ya da sorunlu olan MEB yine geleneği bozmadı. Anayasamızdaki aile bütünlüğünü koruyan 41. Madde ve eğitim hakkını koruyan 42. Maddelere rağmen, eş özrüne bağlı atamayı puan kontenjana tabi kılan, öğrenim özründen yer değiştirme hakkına ise hiç yer vermeyen bir kılavuz taslağıyla muhatabız.

06/05/2010 Tarihli 27573 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Hala yürürlükte ve öğrenim özrünü içermekte iken, eksik kılavuza ilişkin Danıştay kararı güncelliğini korurken yine eksik bir kılavuz yayınlamak üzere olan bakanlık yaz tatilini öğretmenlere zehir etmiş durumdadır. 


Emsal yüzlerce davaya rağmen eş özrüne il-ilçe emrine atanma hakkı vermeyen, öğrenim özrünü tamamen pas geçen bakanlığın yeni davalarla yıpratılacağı muhakkaktır. Takvim açısından da oldukça gecikmeli hareket eden MEB, ilk atamaları okullar açılmadan yapamayacak gibi görünmektedir. Gecikmiş bir ilk atamanın gelecek dönemlerdeki yer değiştirme takvimini de etkileyeceği muhakkaktır. Aynı şekilde özrüyle yer değiştirip değiştiremeyeceği belirsiz olan öğretmen eşler temmuz ve ağustos aylarında ayrı ev kiraları ödeyerek, masraflı, endişeli bir yaz geçirecektir. 2 Eylülde başlayacak olan seminerler, yer değiştirenlerin kullanmak isteyeceği mehil süresi de hesaba katıldığında taşınma süreciyle eğitim süreci çakışacaktır. 


İl içi tayinlerde yalnızca eşin çalıştığı ilçelere başvuru hakkı verilmesi, ikamet edilen ilçe veya yakın ilçe seçeneğinin bulunmaması yine sorun olmaya devam edecektir. Bazı ilçelerin arasındaki mesafe iki il arasındaki mesafeden fazla, yüzlerce kilometredir. Yer değiştirmelerde il-ilçe emri tanımlanmadığı sürece hem iller arası hem de ilçeler arası ayrılıklar sürecek, il değiştiren öğretmenlerden bazıları ayrı evlerde yaşayacak denli uzak ilçelere atanacaklardır. Yayınlanacak duyuruya (kılavuza) 26. tercihten de ataması yapılmayanlar için il-ilçe emrine atanmak ibaresi eklenmelidir. 


Alana dönüş, alan değişikliği konusunda henüz hiçbir adım atmayan bakanlık kendi alanına dönmek isteyen öğretmenler ve alanında atanacak kontenjan bulamayan öğretmenleri mağdur etmektedir. 2012 “yer değiştirememe” döneminin mirası alan-branş sorununun varlığını kabul eden bakanlık, sorunu yerinde çözme adına adım atmadığı için zincirleme mağduriyet yaşatmaktadır. Bu zincirin ilk halkası istemedikleri alana zorunlu geçen sınıf öğretmenleri ise, son halkasında ilk atama bekleyen branş öğretmenleri bulunmaktadır. Sınıfçı-branşçı çatışmasına neden olan her türlü yanlışlığın sahibi, sorumlusu bakanlıktır, çözümü borçlu olan da MEB dir.


Adına kılavuz demeden duyuru taslağı yayınlayan MEB İKGM, “görüşlere açığız, şeffafız” görüntüsü vermek istese de aslolan yapılan eleştirileri dikkate almaktır. Ancak o zaman bu taslak yayınlama adımını demokratik, yeni, yapıcı bir uygulama olarak kabul edebiliriz. Taslak yayınlama adeti taslağın 10 gün yayında kalıp aynen uygulanması halinde sendikalara dava hazırlama için zaman kazandırmak dışında bir artı getirmez.


Mahkemeleşmek yerine adil bir yer değiştirme sistemini birlikte oluşturma çaba ve ısrarımız sürerken, bakanlıktan ve ilgili bürokratlardan zaten Anayasal güvence altında olan eş, sağlık, öğrenim haklarımızı eksiksiz istiyoruz. Bu süreçte her zaman üyelerimizin yanında olacak, her türlü hukuki desteği ve danışmanlığı ücretsiz olarak sunacağız. Bakanlık nezdinde tüm öğretmenlerimize saygıyla duyururuz…
Anadolu Eğitim Sendikası


Hukuk Sekreterliği
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim