Öğretmen Diyarı

Okullarımızdaki nöbet ve güvenlik sorunu çözülmeli

NÖBET HİZMETİNİN ÜCRETLENDİRİLMESİ KARARINI ŞURADA BİZ ÇIKARDIK


Öğretmenlerin nöbet ücretinin ödenmesi yönünde önemli çalışmalar yaptıklarını ve konuyu Maliye Bakanlığıyla istişare ettiklerini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya teşekkürleriyle birlikte güven ve itimatlarını da sunduğunu söyleyen DES Genel Eğitim ve Mali Sekreteri Yusuf Kenan Karataş, "Öğretmenlerin nöbet görevinin ücretlendirilmesi hususu 19. Milli Eğitim Şurasında Genel Başkanımız Gürkan Avcı tarafından verilen önergeyle şura kararı haline gelmiştir ki böylece memurlar arasında nöbet ücreti almayan tek kesim olan öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi yönünde çok önemli bir adım atılmıştır. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı'nın okullarımızdaki nöbet ücreti odaklı kaynaklanan bu sorunları biran önce çözeceğine ve öğretmenlerimizin yüzünü güldüreceğine inanıyoruz" dedi.


NÖBETLER YASAL DAYANAĞA KAVUŞTURULMALI


Okullarda öğretmenlere verilen nöbetlerin sayısı ve nöbet yeri tespitinin objektif kurallara bağlı belirlenmesini istediklerini söyleyen Karataş sözlerini şöyle sürdürdü; Nöbet görevi yasal ve adil bir dayanağa kavuşturulmalıdır. Bu nedenle, temizlik ve güvenlik gibi, okul ortamının, öğrencilerin güvenliğinin sağlanması noktasında eğitim-öğretime yardımcı bir unsur niteliğinde olan bu görevin ücretlendirilmesi gerekmektedir.


NÖBETSİZLİK EYLEM KARARI VERDİK


Öğretmenlerin ve eğitim işkolu çalışanlarının uğradıkları haksızlıkları gidermek, sorunlarını çözmek ve yeni haklar kazanmak anlayışından hareketle okullarda öğretmenler tarafından yerine getirilen Nöbet Görevini 2000'li yılların başından beri gündeme taşımış ve o tarihten bu güne kadar çeşitli platformlarda dile getirmiş bir sendikal anlayış olarak DES yönetim kurulu kararıyla öğretmenlere nöbet ücreti verilene kadar nöbetsizlik eylemi başlatma kararı vermiştir.

\"İhlas


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim