Öğretmen Diyarı

Okullarda demokratik değerler hâkim olmalı

Demokrat Eğitimcile Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Okullarda özgürlük ve demokratik değerler hâkim olmalıdır. Eğitimdeki antidemokratik tüm uygulamalar sona ermelidir" diye konuştu.

Türkiye'nin Normalleşme ve Demokratikleşme Sürecinde Eğitim Politikalarına Bakış ve Reform İhtiyaçları” konulu toplantısında konuşan Avcı, mevcut eğitim sistemine ilişkin değerlendirmelerde buludu.

 

SORUNLARININ KÖKENİNDE EĞİTİM SİSTEMİ VAR

 

Türk eğitim sisteminin, okul öncesinden başlanarak hayat boyu öğrenmeyi ve beceri gelişimini teşvik etmek, kazanılan becerilerin küresel iş gücü piyasasında uygun işlerle eşleşmesini sağlamak gibi zorlu bir sorumluluğu yerine getirmesine ihtiyaç olduğunu belirten Avcı,  “Bugün Türkiye'nin yaşadığı sancının kökeni, jeo-politik ve jeo-kültürünün dayattığı baskıyı tüm insanlığın faydasına dönüştürebilme sorunudur” dedi.

 

YENİLİK ARAYIŞLARINA ŞÜPHE İLE YAKLAŞILMAMALI

 

Avcı, eğitimde ‘fakat'sız, ‘ama'sız, ‘ancak'sız, şartsız ve şurtsuz demokrasi, özgürlük ve bilimsel, analitik standardı yüksek kaliteli bir sistem istediklerini belirterek, “Türkiye gerçeği değil şekli arayan ve edilgen bir başrol üstlenen eğitim çıktılarıyla yerinde saymamalı! Yasak, baskı ve kalitesizlik kültürüne bağlı bir eğitim anlayışının on yıllardır sürdürüldüğü Türkiye'de yenilikçi, özgürlükçü ve bilimsel eğitim hak arayışlarına şüpheyle bakılmamalı, tehdit olarak algılanmamalıdır” diye konuştu.

 

DEMOKRATİK EĞİTİM SİSTEMİ DEMEK DEMOKRATİK TÜRKİYE DEMEKTİR

 

Çağdaş ve demokrat ülkelerin çoktan terk ettiği ilkel seküler bir mantığı dayatan eğitim sistemimize dönük yasakların toptan kaldırılması gerektiğini söyleyen Gürkan Avcı, “Okullarda özgürlük ve demokratik değerler hâkim olmalıdır. Dogmatik yasaklar hem öğretmenler hem de öğrenciler için tümüyle kaldırılmalıdır. Eğitimdeki antidemokratik tüm uygulamalar sona ermelidir. Tek tipleştirilmiş zorunlu eğitim ile her çocuk cendereye alınmaktadır. Okullar öğrenciler ve eğitimciler için yaşam hapishanesine dönüştürülmüştür” dedi.

 

SAĞLIKLI BİREYLER YETİŞTİRİLEMEDİ

 

“Herkesin emin olması gerekiyor ki Türkiye'nin bugün yaşadığı sorunların hemen hepsinin nedeni sorunlu eğitim sistemimizdir” diyen Gürkan Avcı şunları söyledi: “Türk eğitim sisteminde modernleşme şekilsel olduğu ve bir derinlik üretemediği için, merkezî, ideolojik ve baskıcı oldu. Eğitim reformları toplumun hemen değiştiğini görmek isteyen bir acelecilikle yapılmış, temel olarak insan yaradılışına, gelenek ve kültürümüze uygun hâle getirilememiştir. Maddî ve manevî anlamda sağlıklı bireyler yetiştirmesi pek mümkün olamamıştır. Hâlbuki özgürlük değil, baskı, vehim, vesvese ve dayatmalar çocukların psikolojisini bozar. Yasaklar eğitim sistemlerinin bireyin bedeni, aklı ve ruhu üzerinde kurmak istediği hegemonyanın ürünüdür. Eğitimde disiplin ve asayiş diye başlayan konuşmalarını, bu çağda bir talihsizlik olarak görüyorum.”

 

Ankara / Recep Gören

YeniAsya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol