Öğretmen Diyarı

Okullar Başıboş Kaldı Çocuklar Tehdit Altında

Okullar Başıboş Kaldı Çocuklar Tehdit Altında

 

Popüler kültür çocuklarımızı renkli yaşam adı altında ahlaki değerleri yozlaştırarak etkisi altına alıp yönlendirirken bu konuda okullar çocuklara fayda sağlayamaz duruma geldi. Küresel bir sorun haline gelen okul içi ya da okul dışından içeri doğru yapılan saldırılar gün geçtikçe artmaktadır. Bıçaklanan, tartaklanan öğretmenler, öğrenciler ve bunlarla ilgili her gün artan haberleri çaresizce izliyoruz.

 

Eğitim sistemi kontrolden çıkıyor. Her yanını başıboşluk kontrolsüzlük sarmaya başladı. En son duyduğumuz olay erkek çocukların bir erkek çocuğuna tecavüz edip bunu telefona kaydetmeleri oldu. Çocuklarımız için ruh ve beden sağlıkları açısından en korunaklı ve güvenli ortamlar olması gereken okullar, maalesef bu konuda giderek tersi yönde bir ortama dönüşmektedir. Bu durum velileri ve öğretmenleri oldukça endişelendirmektedir.

 

Okul etrafları bonzai, esrar, eroin satıcıların rahatça iş yaptıkları ortamlar haline geldi. Okullardaki gerek güvenlik sorununa ilişkin, gerekse artan şiddet olaylarına ilişkin önlem almaları, çalışma yapmaları gerekenlerin gündeminde değil bu olumsuzluklar.

 

Okul müdürlerine, müdür yardımcılıklarına kadar kadrolaşma kavgası verilirken çocuklarımızın okullarda yaşadıkları gündeme giremiyor.

 

Bu tür olayları gündeme taşımaya Milli Eğitim Bakanlığının ilgili birimlerini harekete geçirmeye çalışan öğretmenlerse o birimler tarafından hızlı bir şekilde cezalandırılıp susturuluyor.

 

Okullar “SOS” veriyor. Öğretmenin itibarsızlaştırılarak, elinin kolunun bağlandığı bir ortamda, aile kontrolünün ya hiç olmadığı ya da alabildiğine azaldığı bir durumda çocuklarımızın kötü emeller taşıyanların tuzaklarına düşmesi kaçınılmaz hale geliyor.

 

Milyarlarca doların döndüğü uyuşturucu piyasası her türlü imkânı kullanarak 13 yaşın altındaki çocuklara bile zehir satarken, bu durumun farkında olanların çok ciddi tedbirler alması gerekirken, olayı münferitmiş ya da sıradanmış gibi davranarak kamuoyunun gözünden kaçırmaya çalışmasının faturasını millet olarak çok daha kötü bir biçimde ödeyeceğiz.

 

Hükümetin bu zamana kadarki uyguladığı politika maalesef öğretmen, öğrenci ve veliyi birbirine güvenmeyen hatta birbirini tehdit olarak gören hastalıklı bir ilişkinin doğmasına neden oldu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bir araya gelerek koordinasyon kurulları oluşturarak bu sorunun üzerine ciddi bir şekilde gitmelidir. Bu sorunları aşmak tek bir bakanlığın çabasıyla olacak iş değildir.

 

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

 

gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol