Öğretmen Diyarı

Okul Müdürünün En Uzak İlçeye Görevlendirilmesine Mahkemeden Yürütmeyi Durdurma

Son dönemde yapılan Okul Müdürü atama ve görevlendirmelerinde problemler ve mahkeme kararları bitmek bilmiyor.


Bu sefer de Isparta'daki bir okul müdürü görevlendirmesine yürütmeyi durdurma kararı geldi.


İddiaya göre Aktif Eğitim Sen üyesi bir okul müdürü yöneticilik süresi dolduğu gerekçesiyle görev yaptığı ve ikamet ettiği il merkezinden uzak bir ilçeye keyfi ve usulsüz olarak atandı. Okul müdürü Atamasının mahkemeye taşınması üzerine mahkeme yürütmenin durdurulması kararı verdi


Yapılan işlemde, ilgili yönetmelik hükümlerine aykırı olarak istek ve ihtiyaç durumu gözetilmeden atama yapıldığını belirten Aktif Eğitim Sen, "İl merkezinde kendisi ile aynı durumda bulunan tüm okul müdürlerinin merkez ilçeye atandığı, kendi atamasının ise il merkezine ulaşımı en zor ve en uzak okula yapıldığı, idarenin takdir yetkisini kötüye kullandığı, kamu yararı dışında farklı niyetlerle hareket edildiği, ayrıca bu dava konusu atama işlemi ile aile düzeninin bozulduğu, hukuka aykırı olduğundan hareketle açılan davada mahkeme yürütmenin durdurulması kararı vermiştir" dedi.


Aktif Eğitimciler Sendikasının internet sitesinde yayınladığı yazıda Isparta İdare Mahkemesinin, 2014/1143 E. sayılı ve 13.03.2015 tarihli, kararında; “(…) atanmasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Diğer taraftan, davacının açıkça hukuka aykırı olarak tesis edilen işlem ile (…) atanması nedeniyle, aile düzeninin bozulacağı, evini değiştirmek zorunda kalacağı ve çocuklarının eğitim durumlarının etkileneceği dikkate alındığında dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği anlaşılmaktadır. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin;  uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinde (…) yürütülmesinin durdurulmasına (…) oybirliğiyle karar verildi.” denilmektedir.


Yapılan işlemin hukuksuz ve keyfi olduğunu belirten Aktif Eğitim Sen, "Bu işlemin yürütülmesinin durdurulması sonunda idarenin bu ve bunun gibi keyfi uygulamalarında daha dikkatli davranmasını, hukuk devleti ilkesine riayet etmesini, yanlı ve taraflı davranışlardan uzak durmasını tavsiye eder, devamında da tüm yasal haklarımızın takipçisi olacağımızı hatırlatırız" dedi.


Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim