Öğretmen Diyarı

Okul Müdürü Atamaları Aceleye Geldi

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici değerlendirme yönetmeliğinde belirtilen okul müdürü değerlendirme sistemi sonucu yaklaşık 7 bin okul müdürü değerlendirmeyi geçemedi ve müdürlük hakları düştü. Şimdi bu okul müdürleri öğretmen olarak atanacak. Geçtiğimiz gün Yusuf Tekin'in twitter'dan yaptığı duyuruda okul müdürlerinin mağdur edilmeyeceği ve önce bulundukları okulda daha sonra bulundukları il ve ilçe sınırları içinde branşlarına göre boş kontenjan bulunması halinde atamalarının hemen gerçekleştirileceği belirtilmişti. 

 

Burada bir sıkıntı yok ancak sıkıntı yeni okul müdürlerinin görevlendirilmesinde başlıyor. Yönetmelikte yeni okul müdürü görevlendirmelerinin nasıl olacağı açık bir şekilde belirtilmediği için bazı boş kalan okul müdürlüğü koltuklarına görevlendirmeler alelacele yapılmakta. Henüz vekaleten atamalar yapılmadan bazı ilçe milli eğitim müdürlükleri bu boş kalan koltuklara asil müdürleri apar topar atayarak eski okul müdürlerinin moralini bozuyor. Zira eski okul müdürleri müdürlük hakkını kaybetmiş olsa da henüz başka bir kuruma öğretmen olarak atanmadığı için kendi kurumunda görevine devam ediyor. Bununla birlikte milli eğitim müdürlüklerinin yaptığı bu uygulama da atama takviminde yer almıyor, yani yönetmeliklere aykırı ve şikayet edilmesi gereken bir uygulama.

 

Mesela aldığımız duyumlara göre Ankara ili Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü bu atamaları hemen yapan kurumlardan bir tanesi. Daha görev süresi biten okul müdürlerinin atamasını yapmadan birilerine yaranmak adına alelacele bir okul müdürünü görevlendiren milli eğitim müdürlüğü şu an kadro bekleyen görev süresi bitmiş bir okul müdürünü atamıyor ve ikilik yaratıyor. Bunun gibi daha pek çok il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü aynı sistemi uyguladığı için atamalarda bir karışıklık olmuş durumda. Oysa ki doğru olan sistem önce görev süresi dolan okul müdürünü öğretmen olarak atamak ve ardından da onun yerine bir okul müdürü görevlendirmektir. Ancak MEB il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri yangından mal kaçırır gibi okul müdürlerini atamakta, görev süresini dolduran, değerlendirmeyi geçemeyen okul müdürlerine öcü gibi bakmakta, bir an önce gitmeleri için çaba sarf etmektedir. Unutmasınlar ki il ve ilçe milli eğitim müdürleri de bir zamanlar bir okul müdürü, müdür yardımcısı ve her şeyden önce bir öğretmendi. Meslektaşlarını böyle yargılayarak, onların gururlarını inciterek hızlı bir şekilde atamaları yapmaları hoş bir davranış olmadı. Unutmasınlar ki haksızlık yapanlar bir gün elbet cezasını bulur. Okul müdürlerine yaptığınız bu insanlık dışı uygulamada bir an önce vazgeçin. Siyasi görüşlerinizi bir yana bırakarak önce astlarınız olan öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin haklarını korumayı öğrenin. Milli eğitim camiasına belki de onlarca yıl hizmet vermiş okul müdürlerini aşağılamaktan vazgeçmelisiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol