Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLERİMİZİN RUH HALİNİ BOZUYORSUNUZ

30 Mart ta yapılacak olan yerel seçimlere, 17 Aralık operasyonlarının etkisi altında giriliyor olması, toplumu kamplaştırmış, germiş ve baskı altına almıştır. Bunda şüphesiz, Başbakan başta olmak üzere, bütün siyasi parti liderlerinin büyük etkisi vardır. Her gün okuyup gördüğümüz, kanlı bıçaklı seçim kavgası haberleri sıradan oldu. 

 

ÖĞRETMENLER ODASINA GİRMEK İSTEMİYORUZ

 

İşimiz gereği, çok sık ziyaret ettiğimiz öğretmenlerimizle yaptığımız görüşmeler ve şahit olduğumuz birtakım olumsuzluklar, toplumdaki bu ayrışma ve kamplaşmanın  öğretmenlerimizi de etkisi altına almaya başladığını bize gösteriyor. Özelikle, bayan öğretmenlerimizin ağırlıklı olarak birbirleriyle siyasi münakaşalara girdiğini ve yakın arkadaşların,bu tartışmaları ağır hakaret ve  kavgalara kadar getirdiğine de şahit oluyoruz. Aslında sevindirici olan, kadınların ülkenin geleceğiyle ilgili kaygılarını yüksek sesle dile getiriyor olması,ancak;bu tartışmaların kavga boyutuna gelmesi çok sakıncalı. Bir çok öğretmen arkadaşımız,durumdan çok rahatsız,”öğretmenler odasına girmek itemiyoruz” ”şu seçimler bitse de kurtulsak “diyor. Velhasıl, öğretmen odaları kaynıyor. Öğretmenlerin durumu böyle de, öğrenciler daha mı iyi ? Öğrenciler arasında da durum aynı.  Liselerden hiç bahsetmeye gerek yok. Şu aralar, Fen Liseleri ve Anadolu Liseleri hariç diğer Liselerde eğitimin  “E “ sinden bahsetmek mümkün değil. Bırakın Liseleri, siyasetin, siyasetçilerin etkisi Ortaokullara hatta İlkokullara kadar inmiş.Çocuklar,anneleri-babalarının söylemlerini okullara taşıyarak,bunun kavgasını yapıyor.Öğretmenler ve okul idareleri bir de bu kavgaları yatıştırmanın derdinde.

 

Konuyla ilgili görüştüğümüz öğretmenlerin büyük bir kısmı;  “Hayatımda şu kadar seçim yaşadım, şu kadar seçimde görev aldım. Bugün ki  kadar kendimi huzursuz  hissetmedim. Öğretmen arkadaşlarımızı  bu kadar stersli ve birbirine tahammülsüz görmedim. Arkadaşlarımız hemen patlayacak bomba gibi. Öğretmenler bu hale geldiyse,toplumun diğer kesimlerini siz düşünün. Bizi bu kadar germeye hakları yok” diyorlar.

 

Biz de  ulaşabildiğimiz ölçüde, öğretmen arkadaşlarımızla şunları paylaşıyoruz. ” Öğretmenlerimiz,topluma yön verecek kişilerdir.Bizler tabii ki demokratik haklarımızı kullanacak,vatanın ve milletin geleceği için doğru bildiklerimizi söyleyecek,onun mücadelesini yapacağız.Ama,bunu yaparken mutedil,anlayışlı ve birbirmize karşı hoşgörülü olacağız.Siyasi kavgaların içine girmeyeceğiz. Biz,görevimiz gereği,ayrımcılık yapamayız,kimseyi ötekileştiremeyiz.Siyasilerin ortaya koyduğu,ülkemizi kaplayan tehlikeli kutuplaşmanın tarafı olmamlıyız.Bize yakışan,gerilimden nemalanmak isteyenlere pirim vermemektir.30 Mart seçimlerinden sonra da bu öğretmenler odasında birlikte oturup sohbet edeceğiz,lütfen birbirimizi anlamaya çalışalım ”

 

30 Mart seçimlerinin vatanımız ve milletimiz için hayırlı olması dileklerimle….

 

 

Enver DEMİR 

TES İst. 9 Şube Bşk.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim