Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLERE DE BECAYİŞ HAKKI TANINMALIDIR

Akademisyenlere, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli bütün öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına da aynı hak ülkenin genel eğitim düzenini de gözeterek tanınmalıdır. Zorunlu hizmetini bitirmiş olan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluşturacağı bir elektronik ortam üzerinden ve maddi pazarlıklara meydan vermeyecek biçimde, en erken üç yılda bir ve il içi ya da iller arası olmak üzere, karşılıklı yer değiştirme isteminde bulunabilmelidirler. İki öğretmenin, akademisyenin ya da eğitim çalışanının eğitim-öğretim yılı başlamadan önce doğrudan bakanlığa başvurusuna bağlanacak bu karşılıklı yer değiştirmelerde yolluk ücreti suiistimalinin önüne geçecek önlemler de alınmalıdır.

 

 

Devlet okullarına ilk atamaları gerçekleştirilen öğretmenler de göreve başlamadan önce atandıkları il kapsamında bu hakkı kullanabilmelidirler.

 

 

Daha önceden var olan bu hakkımız da pek çok haklarımız gibi zamanla ortadan kaldırılmıştır. Bunun en temel nedeniyse özellikle öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının ezik davranmasından ve kendi kendilerine yeterince değer vermemelerinden cesaret bulanların, haklarımızı sürekli olarak birer ikişer budamasıdır. Kendine, kendi mesleğine saygısı olmayanların başkalarından saygı, özen, değer ve kendisine ekonomik refah sunulmasını beklemesi anlamsızdır.

 

 

Hak verilmez, alınır! Öğretmenlik yeryüzündeki en değerli meslektir ve mesleğimizin her anlamdaki karşılığı yasal düzlemde alınmalıdır, alınacaktır. 

 

ATASEN

Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası

www.atasen.org.tr

www.facebook.com/ATASENDIKA

 

Tuna Cd. Halk Sk. No:16/12 Kızılay-Çankaya/ANKARA

Tel: 0 312 435 52 50

Belgeç: 0 312 435 20 56

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim