Öğretmen Diyarı

“Öğretmenler güvenlik görevlisi değildir”
Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, öğretmenlerin güvenlik görevlisi yapılmaya çalışıldığını söyleyerek tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda gündeme gelen okullarda güvenlik görevlisi bulunması önerisine karşı çıkan Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, öğretmenlerin güvenlik görevlisi yapılmaya çalışıldığını söyledi.

Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, öğretmenlerin güvenlik görevlisi yapılmaya çalışıldığını söyleyerek tepki gösterdi.

Her okula özel güvenlik önerisini hayata geçirmek isteyen MEB’in, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği talimatla, öğretmenlerin okullarda güvenlik memuru olarak görevlendirilmesine sendikalar tepki gösterdi.

“EĞİTİM SİSTEMİNİN ONLARCA SORUNU VARKEN…”

Öğretmenlerin asli işlerinin eğitim olduğuna ve öğretmenlerin okul güvenliğini sağlamalarının mümkün olmadığına dikkat çeken Zor, şunları kaydetti:

“Öğretmenlik mesleğinin 1739 sayılı kanunda, ‘devletin eğitim öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan bir ihtisas mesleğidir’ diye tarif edilmiştir. Bakanlığın eğitim sisteminin onlarca sorunu varken illere gönderdiği talimatla güvenlik için sertifikalı güvenlikçiler yerine okulda görev yapan öğretmenlerin kullanılmasının istenmesi ne okul güvenliğine ne de okulların başarısına katkı sağlayacaktır.”

Talimatla artık nöbet tutan her öğretmenin okul yönetimi tarafından güvenlik memuru olarak kullanılabileceğini belirten Sefa Zor, şöyle konuştu:

“Bu talimatla kıymetli meslektaşlarımızdan; okula gelen tüm ziyaretçileri yakından takip etmeleri, girilmez uyarılı yerlerde izinsiz dolaşanlara mani olması, binada keyfi dolaşmaları engellemesi ve sebepsiz dolaşanları kurum dışına çıkarması, şüpheli hareketlerde bulunanların takibini yapması, bina içinde sükuneti bozanları ikaz etmesi, gerekirse amirleri uyarması, kuruma girişte elinde bir şey varken çıkarken olmama ya da tam tersi durumlara dikkat etmesi, hırsızlık, yangın ve sabotaj gibi olaylara karşı önlem alması, gün sonunda her yeri gezerek eksik bir şey olup olmadığını kontrol etmesi, mesai saati sonunda çöplerin çöpte bulunmasını sağlaması, demirbaşlarla ilgili bilgileri günlük emniyet kontrol çizelgesine işlemesi gibi görevler isteniyor.”

“OKULLARIN GÜVENLİK SORUNU BU ŞEKİLDE ÇÖZÜLEMEZ”

Ülkedeki eğitim başarısı ile öğretmenlerin çalışma koşulları, çalışma süreleri ortada iken uzman bir güvenlik görevlisinin yapabileceği bir vazifenin ve sorumluluğun öğretmenlere yüklenmesinin doğru olmadığını vurgulayan Zor, şu ifadeleri kullandı:

“Okullarımızın güvenlik sorunu bu şekilde çözülemez. Aksine öğretmenlerimizin performansı düşerek eğitim başarımız daha da kötü hale gelecektir. Sendikamız bu konuyla ilgili kuruluşundan itibaren okulların güvenliğinin alanında uzman personellerle yani güvenlik görevlileri ile sağlanması gerektiğini savunmaktadır. Nöbetçi öğretmen ise nöbeti esnasında öğrencilerimizin içinde olup onlara sosyal, mesleki rehberlik yapmalı ve böylece öğrenci öğretmen kaynaşması sağlanmalıdır.” 

 

Kaynak: CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim