Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENİN KIYAFETİNE ÖZGÜRLÜK

İnsan sadece insan olduğu için kıymetlidir ve sahip olduğu zenginliklerin büyük bölümü varlığıyla ilintilidir. Her ne kadar mal-mülk, makam-mansıp, şan-şöhret, kılık-kıyafet gibi tali değer kaynakları mevcut olsa da aslolan ahlak

İnsan sadece insan olduğu için kıymetlidir ve sahip olduğu zenginliklerin büyük bölümü varlığıyla ilintilidir. Her ne kadar mal-mülk, makam-mansıp, şan-şöhret, kılık-kıyafet gibi tali değer kaynakları mevcut olsa da aslolan ahlak güzelliği ve gönül zenginliğiyle birlikte toplumun huzur ve saadetine sunduğu katma değerdir. İnsanın sahip olduğu akıl ve gönül dünyası gibi sınırsız vasıfların zorla bir kalıba sokulmaya çalışılması doğal ortamında özgürce dolaşması, avlanması gereken bir aslanın minicik bir kafese hapsedilmesi kadar rencide edici ve acı vericidir. Demokrasi ve insan hakları kavramlarının tam ve doğru olarak yerleşmediği ortamlarda bu kafesler farklı şekillerde var olagelmiştir.

İnsan ruhunu inciten kafesler insanların karşısına bazen inanç ve düşünce özgürlüğünü sınırlayan mevzuatlar kılıfıyla, bazen insan hakları ihlallerine sebep olan hukuk normları veya hukuksuz uygulamalar olarak, bazen de yönetenlerin halka güvenmediğinin göstergesi tek tip insan oluşturma zorlamalarıyla gelmiştir.

Biz uzun seneler enerjimizin büyük bölümünü insanımızın mutluluğunu, milletimizin huzurunu, devletimizin nüfuz ve bekasını hedef alan keyfi uygulamalar ve anlamsız yasaklarla mücadeleye harcadık. Ülkesini seven, devletine sadık, mukaddesatına bağlı insanlarımızı topluma sunacakları muazzam katkıyı reddetme pahasına küstürdük, sosyal hayatın dışına atmaya çalıştık. Ve kaldırılan her bir anlamsız yasağın ardından sahip olduğumuz muazzam enerjinin nasıl heba edildiğini, bu milletin dirlik ve düzenine nasıl kastedildiğini tekrar tekrar gördük.

Bakınız yıllarca insanımız anlamsız bir “başörtüsü” yasağıyla rahatsız edildi. On binlerce genç kızımızın istikbal ve millete hizmet hayalleri tırpanlandı, bir o kadar yetişmiş insan sosyal hayattan dışlandı, çalışma hayatının dışına atıldı. Şimdilerde bu yasak kamu personeli cihetiyle kaldırıldı ki emeği geçen herkese can-ı gönülden teşekkür ediyoruz. Kamu personelinin kurumunda başörtüsüyle görev yapabilmesinin yaptığı işin niteliğini azaltmak bir tarafa moral değerlere sağladığı katkıyla beraber nitelik ve verimi arttırdığına şahidiz.

Biz özgürlüklerden yanayız ve bu özgürlüklere kılık kıyafet serbestisinin de dâhil olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan kurum olarak “Demokratik teamüller ve eğitim çalışanlarının meşru beklenti ve talepleri doğrultusunda gerekli yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar, 05.01.2015-30.06.2015 tarihleri arasında, erkek üyelerimizin kravatsız ve tüm üyelerimizin toplumun genel kabulüne uygun serbest kılık ve kıyafetle görevlerine gitmelerini” kararlaştırdık. İnsanımızın bunu fazlasıyla hak ettiğini düşünüyoruz. Ve anlamsız yasaklardan, insan onurunu kuşatan kalıplardan rahatsız olan herkesi milletimize birlikte hizmet etmeye davet ediyoruz.

Aktif Eğitimciler Sendikası Yönetim Kurulu

 

kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim