Öğretmen Diyarı

Öğretmene Rotasyon Nasıl Uygulanacak?

“ Ben yaptım oldu.”  anlayışı daha hayata  girme yolunda... 

Türkiye'de ben yaptımlar  nedense bitmiyor... Öğretmen dağılımındaki  düzeni sağlamak, öğretmensiz okul bırakmamak amacı ile tayin ve nakillerde rotasyon usulü  geçmişte  denenmiş, kabul edilmiş fakat bu uygulama başarıyla uygulanamamıştı.Rotasyonla doğuya gönderilen öğretmenlerin büyük çoğunluğunun ya istifa ettiği  yada  bir  şekilde  batıya  tayin istediği  görülmüştür.


Özellikle   2006  ve  2010  yılları  arasında  sözleşmeli  öğretmenlik  uygulanmasına  gidilmiş , bu uygulama  ile  öğretmenler  bulundukları  yerde  istihdam  edilmeye zorlanmış yapılan  bu  uygulamada  ne  yazık ki  hüsranla sonuçlanmış,eğitim  çalışanlarımız  sorun  üzerine  sorunlar yaşamışlardı. Bu uygulama  sonucunda çakılı  kalanların  halen sorunları  devam  etmektedir.


Gerek rotasyon, gerekse diğer uygulamalar   amacına ulaşacak şekilde uygulanabilmesi için önce doğuda ve mahrumiyet bölgesi sayılan yerlerde,eğitim çalışanlarının daha rahat çalışabilmesi için şartların,imkanların geliştirilmesi gerekir.Buralarda görev alacak öğretmenlere mahrumiyet ödeneği veya kıdem tazminatı ödenmesi söylentiden  çıkarılıp  yasal  hale  getirilerek  çalışma durumu  cazip hale getirilmelidir.


Milli eğitim dairelerinde öğretmenlerin tayin, nakil ve terfi işlerinin en adaletli biçimde;takibe gerek kalmadan süratle yapılması sağlanmalıdır.


Milli Eğitim'e gelen bakanlar; öğretmenlerin Milli Eğitim'in temel taşı olduğunu her fırsatta söylemiştir ve söylemektedirler. Ama bu temel taşın, sorunlardan kurtarılıp sağlam bir yapıya    kavuşturulması konusunda müspet bir icraatları da görülmemiştir.Öğretmenler sayısal  veri  şeklinde değerlendirilmiştir.. Şu kadar kişiyi  şuraya  gönderirsem, şunu  şuraya  yerleştirirsem  mantığı  halen  sürmektedir. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar ise  çalışanların huzurunu kaçırmaktan öteye  geçmemektedir.Bir gün rotasyon, bir gün performansa dayalı ücret, bir gün memurların vasıfsız çalışan olarak kabul edilmesi ve iş güvencelerinin kaldırılması gibi önerilerle eğitim çalışanlarını  huzursuz  etmeye kimsenin  hakkı  yoktur. Bir  yerde  verim alınmak  isteniyorsa  öncelikle  o yerin  imkan  ve şartları  standartların  üstüne  çıkarılmalı ondan  sonra  çalışandan  verim beklenmelidir.Tüm bunlar; çalışanların özlük hakları ile maddi-manevi  haklarının yaşanabilir düzeye çıkartılması, koşulların daha sosyalleşmesiyle  olabilir.


EĞİTİM-SÖZ-SEN


Basın Yayın Kurulu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim