Öğretmen Diyarı

Öğretmen Açığı Bu İl'imizin Kaderi Mi ?

Sendika Başkanı Çakmak öğretmen açığı sorununun gitgide büyüdüğüne dikkat çekerek “Son güncellenen öğretmen norm sayılarına baktığımızda ülkemizde 130 bine yakın öğretmen açığı olduğunu fark ediyoruz” dedi.

URFA İLK SIRALARDA

Öğretmen açığı bulunan iller açısından İstanbul’dan sonra Şanlıurfa’nın üst sıralarda yer aldığı bilgisini rakamlara dayandırarak kamuoyu ile paylaşan Çakmak bu açığın merkezi sınavlarda kentteki öğrencilerin başarısızlıklarına neden olduğunu savundu.

Ülke genelindeki öğretmen açığının 22 bininin İstanbul’da, 5 bin 500’ünün Şanlıurfa’da ve 4 bin 500’ünün Gaziantep ilinde olduğunu bilgisini veren Çakmak Şanlıurfa’nın ilçelerindeki öğretmen açığının rakamsal yansımaları hakkında da şu bilgileri verdi; “ Siverek 789, Eyyübiye 776, Viranşehir 730, Haliliye 684,  Akçakale 477, Suruç 382, Ceylanpınar 354, Harran 352, Karaköprü 268, Birecik 217, Bozova 198, Halfeti 154, Hilvan 147”.

İLK SIRADA HANGİ BRANŞLAR VAR?

Öğretmen açığında Sınıf öğretmenliği, İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşlarının ilk sıralarda yer aldığını bilgisini veren Çakmak “Bu sayılara baktığımızda merkez 3 ilçemizde bin 750 öğretmen açığı bulunmaktadır. Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mardin ve Van’da bulunan öğretmen açığı sayısı ile Şanlıurfa merkez 3 ilçenin açık sayısının eşit olması çarpıklığı net olarak ortaya koymaktadır. Ankara'da 1315  ;Malatya'da 357; Eskişehir'de 205 ; Kırşehir'de 133 öğretmen fazla iken Şanlıurfa'da eğitim gören öğrencilerle bu illerde eğitim gören öğrencilerin aynı sınavda yarışması hiç de adil değildir. Dershanelere alternatif olarak gösterilen okul kurslarında da istenilen verim alınamamaktadır” ifadelerini kullandı.

NE YAPILMALI?

Aktif Eğitimciler Sendikası olarak öğretmen açığı noktasında alınması gereken önlemleri sıralayan Çakmak “Özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki öğretmen açığının kapatılamamasının nedenleri belirlenmeli ve bu nedenlere çözüm üretilmelidir. Belirtilen bu 130 bin öğretmenin atamasını bir an önce yapılmalıdır. 130 bin öğretmen ataması yapılamıyorsa öncelik doğu ve güneydoğu illerine verilip başta ilimiz olmak üzere tüm öğretmen açığı kapatılmalıdır. Sürekli öğretmen sirkülasyonunun yaşanmasından dolayı öğrencilerde oluşan alt yapı eksikliğinin giderilmesi için okul kurslarındaki saat kısıtlaması kaldırılmalı ve kurslar sık sık denetlenmelidir. İlimizin birçok okulunda 40’ın üzerinde olan sınıf mevcutları sayısı 30’un altına düşürülmelidir” dedi.

PAYDAŞLARIMIZI RAKİP DEĞİL REFİK OLARAK GÖRÜYORUZ

Aktif Eğitimciler Sendikası olarak sendikalar başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşlarını rakip değil refik olarak gördüklerinin altını çizerek “Hiç olmazsa ilimizin yıllardır çözülemeyen böylesine önemli bir sorunu için aynı masada aynı koro olalım. Ne zaman bölgemizde yaşanan sıkıntılardan bahsedilse eğitimsizlikten ;okur-yazar oranının düşüklüğünden kaynaklandığı söylenmesine rağmen  öğretmen açığının giderilememesi kaygı verici bir durumdur.Başta ilimiz olmak üzere bu bölgedeki öğretmen açığının kapatılmaması öğrencilerimizin artık kaderi olmasın istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: sanliurfa.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol