Öğretmen Diyarı

Öğrencileri sabah ezanıyla kalkıyor, derste uyuyor\'

Demokrat Eğitimciler Sendikası Malatya İl Başkanı Veysel Fırat, ikili eğitim sunulan okullarda öğleden önce öğrenim gören öğrencilerin sabah çok erken saatlerde uyandığını belirtti. Fırat, erken uyanan öğrencilerin derslerde uyukladığını ya da derse geç kaldığını ifade etti. 

 

Veysel Fırat, yaptığı açıklamada, Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü’nde oluşturulan komisyonun hazırladığı ders saatleri çizelgesi nedeniyle ilkokul çocuklarının sabah ezanı ile uykudan uyanmak zorunda kaldığını dile getirdi. Tek binada ikili eğitim sağlanan ilkokullar için 06.50, ortaokullar için 06.30’da ders zili çaldığını anlatan Fırat, ortaokul öğrencilerinin 06.40’da, ilkokul öğrencilerinin 07.00’da derse başladığını aktardı. Çocukların derse katılması için sabah ezanı saatinde uyanmak zorunda kaldığını vurgulayan Fırat, şöyle devam etti: "5- 10 yaş aralığındaki çocuklarımızın imamlarla birlikte yataklarını terk ederek okul sıralarına uykulu halde gelmelerini istemiyoruz. İmamlar sabah namazına yetişecek ama öğrencilerimizin ne acelesi var anlamıyorum. Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü’nde oluşturulan bir komisyon öyle bir çizelge hazırlamış ki ilkokul çocuklarını sabah ezanı ile uykudan kaldırmak zorunda kalıyoruz. Çocukların bu zamana yetişmesi için, hele bir de servisle geliyorlarsa imamla birlikte kalkmaları lazım. Çocuklar bu saatte kalkmış olunca bizler ilk dersi maalesef çocukların uyuklamalarıyla ve geç gelen öğrencileri sınıfa almak ya da beklemekle geçiriyoruz. İlk dersimizi yapamıyoruz. Çoğu velimiz iş yorgunluğu nedeniyle olsa gerek sabahları kalkıp çocuklarımızı bu saatte bizlere yetiştiremiyorlar."

 

Ders başı yapma saatinin daha ileri bir saate alınmasını öneren Fırat, "Sendikamızın İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır ve Eskişehir şubelerinden aldığımız verilere göre, bağımsız ilkokulların İstanbul’da derse başlama saati 07.45, Ankara’da 08.00, İzmir’de 07.30, Diyarbakır’da 07.00, Eskişehir’de 07.30 olarak uygulanmaktadır. Ankara ile Malatya arasındaki saat farkı 21 dakika iken İstanbul ile 37 dakikadır. Yani saat farkı o illerdeki bu uygulamaların Malatya’da uygulanmasına engel olmadığını göstermektedir. Komisyon üyelerimize ve müdürlüğümüze bu bilgileri arz ederek sendika olarak, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve özellikle öğrencilerimiz iyiliği adına, bağımsız olarak tek binada ikili eğitim yapan ilkokulların 7.30’da, ortaokulların 7.00’da, tam gün eğitim yapan okulların da 8.30’da derse başlamalarını çocukların gelişimi ve eğitimi açısından uygun olacağını düşünüyor ve öneriyoruz. Bu saatlere ek olarak okul idarelerine 20 dakikalık esneklik verilmesinin de çevre şartlarına uymak için uygun olacağını düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

 

İlk derslerin uygulanabilir olması gerektiğinin altını çizen Fırat, yetkililere şöyle seslendi: "Mevcut uygulamayla ilkokulda 6-10 yaş aralığındaki çocuklarımız ilk derslere zaten gecikerek geliyorlar. İkili eğitim yapan okullarda anasınıfı da varsa 4 -5 yaşlarındaki çocukların halini söylemeye gerek yok zaten. Komisyondaki arkadaşlar da biliyorlar ki ilk saatlerde biz çocukları uykudan ayırmakla meşgul oluyoruz. Buradan, milli eğitim müdürümüze, kaymakamlarımıza ve valimize arz ediyorum. Çocuklarımızı şafakla birlikte uykularından ayırmayalım, okullardaki ilk dersimizi öğrenci bekleyerek ya da uykudan uyandırarak geçirmeyelim. 20-30 dakikalık bir süre akşam çıkışları için çok önemli değil ama sabah güneş ışınlarının etkisi ve doğaya verdiği enerji açısından çok önemli. Bu öğrencimizin uyanmasına ve hazır bulunuşluk düzeyine etki etmektedir. Biz ilk derlerimizin uygulanabilir olmasını istiyoruz."

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol