Öğretmen Diyarı

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE KIYAFETTE TAM ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ!

 

 
 
Ak Parti hükümetinin istifa eden başörtüsü mağdurlarını mağdur etmeye devam ettiğini, yıllardır bu sorunu dile getiren, çözüm sürecinin takipçiliğini üstlenen bir sendika olarak hükümeti ihmalkâr bulduğunu kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, sendika genel merkezinde yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi;
 
YALNIZCA KADIN MEMURLARA DEĞİL HERKESE ÖZGÜRLÜK!
12 Eylül darbesinin miraslarından olan ‘Kamuda Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ atılan onca demokratik ve özgürlükçü adımlara rağmen halen yasakçı normlarını korumaktadır. Kadın memurlara ve başörtüsüne özgürlük getiren hükümet erkek memurlara ve kılık kıyafetinden dolayı baskı görüp istifa etmek zorunda kalan kamu görevlilerine hiçbir hak tanımamıştır.
 
ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE TAM ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ!
Öğrencileri yüzde 51 baskısıyla önlük ve okul formasına, öğretmenleri de takım elbise, kravat ve gömleğe mahkûm eden Ak Parti hükümetinin başta eğitim kurumları olmak üzere kamu kuruluşlarındaki kadın – erkek bütün memurlara kıyafet özgürlüğü getirmesini istiyoruz.
 
KIRAVATSIZLIK EYLEMİ VE JEAN HAREKETİ BAŞLATIYORUZ!
Memurlara kravat, ceket, gömlek ve önlük gibi giysileri zorla dayatmak, saç, sakal ve bıyıklarını ölçmek demokrasiyle ve özgürlüklerle bağdaştırılamaz. Öğretmenleri ve öğrencileri tek tip kıyafet giymeye zorlayan, kıyafet kuralına uymayanları bu gün bile cezalandırmaya devam eden bu anlayış değişmelidir. Öğrenci ve öğretmenlerin serbest kıyafetlerle ve rengârenk giysilerle okullara gelerek, okullarımızı çiçek bahçesine çevirmesini istiyoruz. Özgür okul istiyoruz. Demokratik bir eğitim sistemi istiyoruz. Sendikamız mensuplarını özgür kıyafet giymeye davet ediyoruz. Cinsiyetçi ve ayrımcı özgürlüklük değil herkese özgürlük ve demokrasi istiyoruz. Hakların iadesinde eşitlik ve adalet istiyoruz. Uzun saça da, kot pantolonada özgürlük istiyoruz.
 
AK PARTİ, KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KAMU GÜVENLİĞİ MESELESİ OLARAK GÖRÜYOR!
Kamudaki kıyafet, saç, sakal ve bıyık yasakları sadece devletin ve hükümetin değil, aynı zamanda toplumun insan, kadın ve vatandaşlık haklarına bakışını da ele vermektedir. Anamuhalefet partisini, başörtüsüne din ve inanç özgürlüğü meselesi olarak değil, laiklik ve rejim güvenliği meselesi olarak bakmakla eleştiren Ak Parti hükümeti, memurlara dönük kılık kıyafet özgürlüğünü kamu güvenliği meselesi olarak görmektedir ki bu durum tabii eşitlik hakkı ile temel vatandaşlık haklarının ihlali anlamına gelmektedir.
 
BAŞÖRTÜSÜ DÂHİL KILIK KIYAFETİNDEN DOLAYI ATILANLARDA UNUTULMAMALI!
Türkiye’nin demokratikleşmesi önündeki başlıca engellerden biri olan başörtüsü yasağını kaldıran Ak Parti hükümetini tebrik etmekle birlikte çeşitli ayrımcılık ve hak ihlallerine uğrayan ve başrtüsü dışında bir durumla kılık kıyafetinden ötürü işten atılan, istifa etmek zorunda kalan memurlarında haklarını iade etmesini bekliyorum.
 
BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI ÖZEL SEKTÖRDE KESKİNLEŞEREK DEVAM EDİYOR!
Yıllardır süren kamudaki başörtüsü yasağı zamanla özel sektörede sirayet etmiş ve bugün varlığını daha da keskinleştirerek devam ettirmektedir. Ak Parti hükümetini başörtülü kadınlar lehine ayrımcılık yapmakla eleştiren kesimlerde bu durum bilhassa artmaktadır. Özel sektörde ve sosyal yaşamda artarak devam eden bu durumun normalleşmesi için Ak Parti hükümetinin herkese eşit ve herkes için adil demokratik adımlar atması gerekir ki kamuda herkese kıyafet özgürlüğü bunun en önemli göstergesi olacaktır. DES, kıyafet yasağının eşit ve demokratik vatandaşlık temelinde çözümü için bir yol haritasını önümüzdeki süreçte kamuoyuna sunacaktır.

D. Eğitimciler Sendikası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim