Öğretmen Diyarı

ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü, ÖĞRETİM YILI SORUNLAR YUMAĞIYLA BAŞLADI
2016-2017 Eğitim-Öğretim sezonuna girmiş bulunmaktayız. Bugün itibariyle 18 milyon öğrenci ders başı yaptı. Yeni ders yılının tüm öğretmen, öğrenci, veli, eğitim çalışanı ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum.

15 Temmuz darbe girişimi milletimizin temel hak ve hürriyetlerine yapılmış alçakça saldırıdır. Batıcı, materyalist anlayışla tanzim edilmiş olan eğitim sistemimizin bizi getirdiği vaziyet budur. Görünen o ki, mevcut batıcı eğitim sistemi salih nesiller yerine darbeciler yetişmiştir.
Son yaşadığımız olaya baktığımızda işin temelinde; doğru öğretilmeyen ve hayatın dışına itilen din olduğunu görürüz. İnsanımıza İslam'ı doğru öğretmeliyiz. Eğer İslam doğru öğretilirse diyalogcu anlayışla protestanlaştırılmış din ortaya çıkmaz, bunun yerine salih nesillerin oluşturduğu bir toplum meydana gelir.
Devlet içinde gerek FETÖ gerekse bölücü teröre hizmet eden kadrolar aynı hassasiyetle tasfiye edilmelidir. Öğrencisine iyiyi, güzeli, hakkı ve adaleti öğretmek yerine onları dağa yönlendiren her kim olursa olsun  bunlara hakkettiği ceza verilmelidir.
Hükümetin 'Bir kişi de olsa masum insan canı yanmasın' anlayışıyla illerde kriz masaları oluşturması kararını geç de olsa atılan doğru bir adım olarak görüyoruz. İddialar titizlikle incelenmeli, suçlu olanlar hakkettikleri cezayı bulmalı ancak masum insanlar sudan sebeplerle asla mağdur edilmemelidir. Kamu görevinden çıkarma gibi ağır hukuki sonucu olan bir işlemden evvel en azından bu kişilere masumiyetini ispatlama imkânı tanıyacak savunma hakları olmalıdır.
  Öte yandan, devletin terörle mücadele kapsamında yaptığı tasfiye çalışmaları hızlı bir şekilde nihayete ermelidir ki, ülke huzura ve sükunete kavuşsun.
Yeni eğitim öğretim yılına yine bir dizi sorunlar yumağıyla girmiş bulunmaktayız. Yıllardır milli eğitimde kalıcı çözümlere imza atılmadığı için eğitim sistemimiz yazboz anlayışından kurtarılamamıştır.
Öğretmen maaşları iyileştirilmeli, maaşlar 3600 göstergeye çıkarılmalıdır. Eğitim çalışanlarına her eğitim öğretim yılı başında bir maaş ikramiye verilmelidir. Doğuda ve mahrumiyet bölgelerinde çalışan öğretmenlere orada kalmayı teşvik edici ödemeler yapılmalıdır.
Şans oyunları adı altında yaygınlık kazanan kumar oyunları ile gençler üretmeden kazanmaya teşvik ediliyor.  Bu şans oyunları en kısa zamanda kaldırılmalıdır.
Ahlaktan yoksun TV dizileri ve eğlence programlarıyla nesillerimiz ifsat ediliyor ve gençlerimiz başına buyruk yetişiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile RTÜK harekete geçmelidir. Bu toplumun değer yargılarına aykırı, Türk aile yapısına zararlı  yayınlara yayın yasağı getirilmelidir.
Eğitim öğretimde çocuklarımızın ve gençlerimizin kalbine ne koyduğumuza dikkat etmeliyiz. Müfredat programları değiştirilip milli ve manevi değerlerimizi temel alan, inanç ve ahlak değerlerimizi önemseyen müfredatlar oluşturulmalıdır. Ders kitapları ahlâk ve maneviyatı temel alacak şekilde yeni müfredata göre hazırlanmalıdır.
Öğretmen yetiştirme sistemini gözden geçirilmelidir. Öğretmen seçiminde hassasiyet gösterilmelidir. Öğretmenliği insan yetiştirme sanatı olarak gören, merhamet sahibi rehber eğitimciler yetiştirilmelidir.
Mesleki eğitim teşvik edilmeli, aynı zamanda mesleki yeterlilik sahibi bireylerin yetişmesi için tedbirler alınmalıdır.
Darbeci zihniyetlerin mahsulü olan karma eğitimden vazgeçilmeli, insanımıza çocuğunu okutacağı okulu hür iradesi ile seçme imkanı verilmelidir.
Yeni Eğitim Öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci, veli , eğitim çalışanı ve milletimiz için hayırlı olmasını yüce Allah'tan diliyorum.
Hamdi SÜRÜCÜ
ÖĞ-DER Genel BaşkanıDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim