Öğretmen Diyarı

O Sendika dan Flaş Açıklama \

Türk Büro-Sen Bilecik İl Temsilcisi Cüneyt Taşkesen, 2014 yılı memur maaş artışlarının yetersizliğini dile getirerek yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

 

Büro-Sen Bilecik İl Temsilcisi Cüneyt Taşkesen, memurlara 2014 yılı için yüzde 17 zam yapıldığının, bunun enflasyonun üzerinde bir artış olduğunun ifade edildiğini belirterek, söyleyerek, kamuoyunu yanılttığını iddia etti. Cüneyt Taşkezen, "Bugün memurlarımız da gayet iyi bilmektedirler ki 178 TL’lik brüt maaş artışının ele geçen ücretlere net yansıması yalnızca 123 TL olmuştur. Bilindiği üzere 2014 yılında memurlara 123 TL dışında başka hiçbir artış yapılmamış, aile yardımı, çocuk parası, ek ders ve nöbet ücretleri ile ek ödeme rakamları da yükselmemiştir. Bütün bunlar hesaba katıldığında kamu görevlilerine ortalama olarak ödenen aile yardımı ve çocuk parası da dahil en düşük memur maaşı 2013 yılı sonunda bin 753 TL dolayındadır. Buna göre 123 liralık zam, en düşük dereceli memur maaşında yüzde 7’lik bir artış anlamına gelmektedir. 2014 yılı zammının yine sosyal yardımlar dahil edildiğinde ortalama 2400 TL olan memur maaşına yansıması ise yüzde 5,2 olmuştur. Hal böyle iken 2014 yılının 11 aylık dönemi itibarı ile resmi enflasyon yüzde 8,65 olmuş, yalnızca memurların değil, emekli, dul, yetim, işçi ve asgari ücretlinin maaşları da enflasyon karşısında kuşa dönmüştür. Önümüzde okul, giyim, gıda ve ısınma harcamalarının arttığı bir ay daha bulunmaktadır. Bu dönemde Hükümetin bile en iyi tahminiyle yüzde 0,75’lik enflasyon daha oluşacak ve yıl sonunda enflasyon yüzde 9,4’ü bulacaktır. Bu durumda ortaya çıkan zarar da artmaya devam edecektir” dedi.

2014 VE 2015 MEMURLAR VE EMEKLİLER ADINA KAYIP YILLAR OLDU”

 

2014 ve 2015 memurların ve emeklilerin adına kayıp yılları olduğunu belirten Taşkesen, “Toplu sözleşmede yapılan yanlış nedeniyle 2013 yılı sonunda bin 960 TL dolayında maaş alan bir memur ise 2 bin 149 TL yerine, 2 bin 88 TL maaş ile yetinmek zorunda kaldı. Memur-Sen’in hatasının bedeli, lise mezunu bir memur için aylık 61 TL oldu. Yetkili konfederasyonun imza attığı ve sürekli olarak memurları zarara uğratan Toplu sözleşmenin emeklikte de kamu çalışanlarını ciddi hezimete sürüklediği ortaya çıktı. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezinin yaptığı araştırmaya göre, Toplu sözleşmede atılan imzanın faturası emeklilikte de ağır oldu. Öğretmen, müezzin, imam ve avukat kadrolarında görev yapan kamu çalışanları ise toplu sözleşme neticesinde 2014 yılı sonunda emekli olmaları durumunda 63 bin 083 TL emekli ikramiyesi alacakken, yüzdelik zam ve enflasyon farkı kabul edilmiş olsaydı emekli ikramiyeleri 63 bin 601 TL, bin 682 TL bağlanacak olan aylık emekli maaşları ise bin 696 TL olacaktı. Böylece öğretmen, imam, müezzin gibi kamu görevlilerinin toplu sözleşmeden kaynaklı kaybı, emekli ikramiyesinde 518,12 TL, emekli maaşında ise aylık 13,82 TL oldu" dedi. 

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim