Öğretmen Diyarı

Nöbet Tutmama Kararı Alan Sendikalar

Aktif Eğitim Sen'den sonra Türkiye Öğretmenler Sendikası da nöbet tutmama kararı aldı.
Aktif eğitim senden sonra türkiye öğretmenler sendikası da nöbet tutmama kararı aldı. işte o kararlar:


Aktif eğitim sen: 


Aktif eğitimciler sendikası olarak, sorumlu davranışımızı ve üyelerimizin iyi niyetini istismar eden uygulamalar karşısında, 20.02.2015 ve 172 sayılı merkez yönetim kurulu kararı ile nöbet tutmama kararı almıştık. aynı dönemde nöbet eylemimizi kamuoyu ile paylaşırken taleplerimiz kabul edilinceye kadar eylemlerimizin süreceğini, kamuoyuna açıkladığımız talepler dışında yapılacak düzenlemeleri, 6 saat yerine 3-4 saatlik ek ders ücreti ödenmesi gibi teklifleri asla kabul etmeyeceğimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. 
Gelinen noktada nöbet görevi ile ilgili taleplerimizin karşılanmaması nedeniyle; türkiye genelindeki bütün okullarda ve diğer eğitim kurumlarında görev yapan isteyen üyelerimizin, 02.09.2015 tarihinden itibaren nöbetle ilgili taleplerimiz karşılanana kadar “nöbet tutmama eylemi” yapmalarını kararlaştırdık. nöbet tutmama eylemine katılmak isteyen üyelerimizin, ekteki dilekçeyi doldurup myk kararını ekleyerek çalıştıkları kurum veya okul müdürlüklerine vermeleri gerekmektedir. 
Bizim taleplerimiz son derece açık ve net:
 
1-Öğretmenlerin nöbet görevi açık ve net bir şekilde hukuki zemine kavuşturulmalı. 
2- Diğer tüm mesleklerde olduğu gibi, öğretmenler de nöbet esnasında sadece mesleğine uygun bir görev yapmalı; yani güvenlik nöbeti değil eğitsel rehberlik nöbeti tutmalıdır.
3- Öğretmenlere nöbet tutacağı her güne karşılık olarak en az 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir. 

Türkiye Öğretmenler Sendikası: 


TÖS’e göre nöbetçi öğretmenin; koridor bekçiliği, dış kapı teşrifatçılığı, sağlık görevliliği, güvenlik görevliliği, temizlik denetçiliği vb. angaryalar ne uzmanlık alanı ne de görevidir. TÖS, öğretmenin nöbetçi olduğu gün ancak boş geçen derse girmesini savunmaktadır. 
TÖS Yürütme Kurulumuzun 26/09/2015 tarihli ve 90 sayılı kararı ile 28/09/2015-31/12/2015 tarihleri arasında “Nöbet de Tutmuyoruz, Ücret de İstemiyoruz!!!” diyerek okullarda nöbet tutmama kararı almıştır. 

Dikmen ONAT TÖS Genel Başkanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol