Öğretmen Diyarı

Nefis Terbiyesi, Müfredatın İçinde Sistemli Bir Şekilde Yer Almalıdır

28 Eylül 2015 günü başlayan Eğitim-Öğretim yılı tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize, eğitim çalışanlarına ve milletimize öncelikle hayırlı olmasını dilerim. 

Bu vesileyle, eğitim öğretimden beklentilerimiz hakkında birkaç hususu da bilgilerinize sunmak isterim.

Öncelikle Milli Eğitim sistemimizin, adı gibi Milli bir sistem olması gerektiğini ancak bu konuda önemli eksiklerimizin olduğunu düşünmekteyiz. Müfredatımızın bize ait, ayağı bu coğrafyaya basan bir müfredat olması gerektiğini düşünüyoruz. İyi vatandaş yetiştirmekten öte, iyi insan yetiştirmek tercihinde bulunmalıyız. Bunun için rekabetçi ve hırslı bir nesil yerine, nefis terbiyesini önceleyen ve azimli bir nesil yetiştirmeliyiz. Yani daha çok tüketmek için deli gibi koşuşturan insan tipinden, daha az şeye ihtiyaç duyan ve sahip olduklarıyla mutlu olan ve mutlu eden bir insan tipi yetiştirmeye dayalı bir müfredata geçilmelidir.

Nefis terbiyesi, müfredatın içinde sistemli bir şekilde yer almalıdır. Bu konuda Değerler Eğitimi gibi transfer bir kavramla, okullarda belli çalışmalar yapılmaktadır. Ancak bu çalışmalar yetersiz kalmakta ve amaca hizmet edememektedir. Bu konu, bizzat nefis terbiyesi kavramıyla ve tarihimizdeki köklerinden beslenerek yerine getirilmelidir.

Eğitim sistemimiz, şu veya bu eğitim sistemine benzemek zorunda değildir. Kendimize has, dün ile bugünü birleştiren gelecek planı olan bir sistemi bizler gayet tabi geliştirebiliriz.

Bu söylediğimiz hususlardan yola çıkarak, Akademisyenlerimize ve siyasetçilerimize çokça işler düşmektedir. Siyasetçimiz düşünüp karar verecek, Milli bir eğitim sistemi olmalıdır kararını verecektir, vermelidir. Akademisyenlerimiz de bu karar doğrultusunda, nasıl ve ne şekilde olmalıdır yollarını bulmalıdır.

Bu görev hepimizindir ve bu görevden kaçmak olmaz. Üzerimize düşen ne ise, yapmak hususunda ideolojilerden sıyrılıp, ne gerekiyorsa geleceğimiz için yapmaya niyetimizin var olduğunu da bildirmeyi bir vazife saymalıyızdır.

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim