Öğretmen Diyarı

Mollarecep: Kocaeli Valisini Göreve Çağırıyoruz


Kocaeli'nde görev süresi sona eren müdür yardımcılardan 108 tanesinin tercihi alınmadan öğretmen olarak atanıp, diğerlerinin atamasının yapılmamasına tepki gösteren Aktif Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Mahmut Mollarecep, Yapılan atamaların iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Kocaeli'nde bu yıl görev süresi sona eren 160 müdür yardımcısından 108 tanesinin herhangi bir başvuru alınmaksızın il genelindeki okullara İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmen olarak atanmasına Aktif Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Mahmut Mollarecep tepki gösterdi.


Yapılan Atamalar Sürgündür


108 tane öğretmenin herhangi bir duyuru yapılmadan, kendilerine tercih hakkı verilmeden, re'sen öğretmen olarak atanmasının bir sürgün olduğunu vurgulayan  Aktif Eğitim Sen İl Şube Başkanı Mahmut Mollarecep, "Yapılan bu uygulama yönetici arkadaşlarımıza yapılmış bir haksızlıktır. Hiç bir şekilde duyuru yapılmadan, kendilerine tercih hakkı verilmeden, 'biz seni şu okulda görevlendirdik' şeklinde yapılan bir atama ancak bir sürgün olarak adlandırılabilir. Milli Eğitim Müdürlüğü görevi sona eren idarecileri öğretmen olarak atarken ilimizdeki boş öğretmen kadrolarını ilan etti mi? Bu boş kadrolara öğretmenlerin istek dilekçelerini aldı mı? " İfadelerini kullandı.


108 Kişi Neden Atandı? 52 Kişi Neden Atanmadı?


Kendisinin de arasında bulunduğu 52 kişinin atamasının yapılmayıp, ataması yapılan 108 kişinin neye göre seçildiğinin merak konusu olduğunu söyleyen Mollarecep, "Bu şekilde rastgele kişileri seçerek bir atama yapmak yöneticilerin ne yaptığını bilmediğinin bir göstergesidir. Re'sen yapılan atamaların yüzde 90'ı mahkemelerden dönmekte." Dedi.


Kocaeli Valisi'ni Göreve Davet Ediyoruz


Bir kaç gündür öğretmenlerden yoğun bir şekilde telefon aldıklarını belirten Mollarecep, "Hepsi bu sürgün atamanın bir an önce iptal edilmesini istiyorlar. Biz Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu göreve davet ediyoruz ve yapılan bu resen atamaların iptalini talep ediyoruz. Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü hakkında görevi kötüye kullanmaktan savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızı belirtmek istiyoruz." Şeklinde sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim