Öğretmen Diyarı

MESLEKİ ORTAOKULLAR AÇILMALIDIR

Ortaokulda hiçbir mesleki eğitim almayan öğrenciler genel sınavlara girerek derslerinde başarılı olanlar Fen, Öğretmen, Anadolu liselerine gidiyorlar. Hiç bir okulu kazanamayan, ortaokul boyunca okulu boşa geçirmiş, sınıfı öğretmenler kurulu kararıyla geçiren öğrenciler Meslek Liselerine ve İmam Hatip Liselerine  zorunlu yazdırılıyor. Herhangi bir lisede başarılı olamayacak diye  dışlanan öğrenciler meslek lisesine yönlendirilerek cezalandırılmış havası veriliyor. Lise çağına hiçbir beceri ve altyapı ile giremeyen  öğrenciler başarısızlığını ve ilgisizliğini lisede devam ettiriyor hem kendisine hem de başka öğrencilere zarar veriyorlarlar. Ergenlik çağını yaşadığı bu yıllarda okullarda   başka sorunlara sebep oluyorlar. Sonuçta bu gün Düz liseden Anadolu’ya çevrilen Anadolu Liselerinde , Meslek Liselerinde  ve İmam Hatiplerde bu yüzden ciddi manada disiplin ve uyum sorunu yaşanıyor. Bir çok İHL ve Meslek Lisesinde idare ve öğretmenler problemli öğrencilerle ilgilenmekten işlerini yapamaz hale geldiler.

      Her öğrencinin derslerinde çok başarılı olması mümkün değil, bazı öğrenciler derslerinde başarılı olamayabilir ama mesleki beceri konusunda iyi olma ihtimali belki de çok iyi olma ihtimali vardır. Bu beceriler ortaokul seviyesinde geliştirilmeye açık olmalıdır. Yetenek, ilgi ve aile kararına göre 5. sınıftan itibaren meslek eğitimi almaya hazırlık için meslek ortaokullarına yönlendirilmelidir.

  Her alanda önce büyükşehir ve il merkezlerinden başlamak üzere yatılı ve gündüzlü olmak üzere mesleki ortaokullar açılarak mesleki eğitim temelden yaygınlaştırılmalı hem de  İHL , meslek liseleri ve ortaokullar büyük sorundan kurtarılmalıdır.

Düz liselerden Anadolu Liselerine dönüştürülen okullardan mezun olup üniversite kazanan  %10 öğrenci dışında büyük çoğunluğu liseyi bitirince boşta kalıyorlar. Liselerden mezun işsizlerin sayısı hızla artmaktadır. Bu konuda sorunların mesleki ve teknik eğitimin özendirilmesiyle azalacağını düşünüyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığımız mesleki teknik ortaokulların yaygınlaştırılması için acilen ortak müfredat hazırlığı yapmalıdır. Eskiden Loncalarda uygulanan  mesleki eğitim ve günümüzdeki gelişmeler harmanlanarak eğitim müfredatı hazırlanmalıdır. Ortak müfredat geliştirilerek yeni eğitim yılında uygulanmalıdır.

Sağlık, Teknik, Ticaret, zanaat, spor, dini ilimler, tarım, teknoloji vs alanında ortaokulları kurumları açılmalıdır. Kuran Kursları da Mesleki eğitim ortaokulu olarak değerlendirilerek öğrencilerin Hafızlık  eğitimi ve sonrasındaki dini eğitimi sırasındaki sene kaybetmeleri engellenmelidir.

ABDULLAH İKİNCİ

ÖĞ-DER –ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ

ERZURUM ŞUBE BAŞKANI

 ajanskamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim