Öğretmen Diyarı

MERKEZİ ORTAK SINAVIN EKSİKLİKLERİ VE AKSAYAN YÖNLERİ

 

 

SBS Sınav sisteminin yerini alan merkezi ortak sınavların ilki 3 oturum şeklinde bugün yapıldı. Sınavlar arasındaki 30 dakikalık sürede öğrenci davranışları gözlemlendiğinde ve uygulanan sınav şekli incelendiğinde sınavla ilgili bazı değerlendirmeler yapılabilir.

 

Daha önceki yazılarımda da değindiğim gibi sınavda kaynaştırma eğitimine tabi öğrencilere kendilerine uygulanılan BEP (Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı) Planları dikkate alınmamıştır. Oysa kaynaştırma eğitimine tabi öğrenciler değerlendirilirken kendilerine uygulanan BEP’leri dikkate alınır. Kaynaştırma eğitimine tabi öğrenciler hiçbir şekilde sorumlu olmadıkları, normal öğrencilere uygulanan planı kapsayan sorularla muhatap edilmemelidirler. Bu sınavla ilgili bakanlıkça yapılan açıklamalar çok net. Bu sınavda öğrenciler sadece gördükleri konulardan sorumludurlar. Bu sınavın adı her ne kadar merkezi ise de normal olarak okulda yapılan bir sınavı okul adına bakanlık yapmaktadır. Okulda bir dersten 2 sınav yapılıyorsa birini okul diğerini bakanlık, 3 sınav yapılıyorsa ikisini okul bir tanesini de bakanlık yapmaktadır. Okulda yapılan sınavlarda BEP’ler dikkate alınıyor, merkezi sınavda ise alınmıyor, kaynaştırma eğitimine tabi öğrenciler görmedikleri ve sorumlu olmadıkları bir müfredattan sınava tabi tutuluyorlar.  bu apaçık bir çelişkidir.

 

Sınav aralarında verilen 30 dakikalık sürede öğrencileri gözlemledim. Öğrenciler kalabalık grup oluşturarak kendi aralarında sınavı değerlendirdiler. Grupların içerisindeki öğrencilerden kimisi çok sevinçli, kimisi durgun kimisi de çok üzgündü. Sayıları az da olsa göz yaşı döken öğrenciler vardı. Bu öğrencilerin bir sonraki sınava nasıl bir moralle girdiklerini sanırım açıklamaya bile gerek yoktur. Verilen aralarda sınavı çok iyi geçen öğrencilerin sevinç çığlıklarının sınavı iyi geçmeyen öğrenci psikolojisine etkisi ayrıca bir tartışma konusudur. Bu durumda 50 dakika olan ve sonradan 30 dakikaya düşürülen süre hala çok fazladır. Sınav aralarında öğrencilerin oluşturdukları kalabalık grupların sınavı değerlendirmelerini izlerken öğrencilerin birbirlerini etkilemelerinin önüne geçebilmek için acaba okulun bulunduğu bölge içerisinde bulunan 4-5 okula her okulun öğrencileri dağıtılsa daha iyi olur muydu diye düşündüm. Ayrıca bir önlem olarak okulların rehberlik servisi açık bulundurulabilirdi.

 

Sınav aralarında ve sınavlar bittikten sonra öğrencilerin kendi aralarında sınavın çok kolay olduğu yönündeki değerlendirmeleri, ve 40 dakikalık sürenin ilk 20 dakikasında öğrencilerin büyük çoğunluğunun sınavı bitirmeleri bu sınavın gerçekten kolay olduğunu göstermektedir. Bu durum ölçme değerlendirme açısından ele alındığında eleştirilebilir. Bu sınavın bir amacı öğrenci seçmek değil midir? Soruların zorluk derecesi azaldıkça isabetli seçim yapılamayabilir. Çok kolay sorular; başarılı ile başarısızı, yetenekli ile yeteneksizi, üstün zekalı öğrencilerle normal zeka yapısına sahip öğrencileri ayırma konusunda geçerli ve güvenilir değildir.

 

Sınavda bir diğer eleştiri konusu görevlendirilen öğretmenlerle ilgilidir. Bu sınavda ağırlıklı olarak sınıf öğretmenleri görev almış, bir çok ilde ve ilçede branş öğretmenlerine görev verilmemiştir. Bu uygulama eleştiriye açıktır. Eğer branş öğretmenlerinin öğrencilere yardım edebilecekleri kaygısı varsa bu kabul edilebilir bir durum değildir. Varsa böyle bir düşünce bu durum öğretmen itibarını olumsuz yönde etkileyici, onur kırıcı bir durumdur. Eğer bu kaygıyla hareket edildiyse ülkemizdeki tüm sınavlarda bu hassasiyet gözetilsin. Şunu da herkes çok iyi bilmelidir ki hiçbir öğretmen haksızlığın taraftarı olmaz. Bu uygulama sınıf öğretmenleri için de haksızlıktır. Ülkemizdeki bütün sınıf öğretmenleri 8. Sınıf öğrencisine uygulanan sınavlarda yer alan her soruyu bilebilecek donanıma sahiptir.

 

Sınav geçmişin ölçücüsü, geleceğin belirleyicisidir. Sınav seçmek, ektiğini biçmek demek. Bazan yarış demek, bazan da umut demek. Kimine göre heyecan, kimine göre sıradan. Sınav sınav sınav… evde sınav, sokakta sınav, okulda sınav, hayatta sınav. Hep sınav hep sınav. Sonuç olarak artılarıyla eksileriyle aylarca tartışılan bir sınav şekli bugün ilk kez olarak uygulandı. İnşallah ülkemiz ve çocuklarımız için hayırlı olur.

Ergül SIRKINTI

EKSEN EĞİTİM-SEN

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası

Kayseri İl Temsilcisi

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol