Öğretmen Diyarı

Memurlar Üzerindeki Baskı ve Yasaklar Kalkmalı!
 

 

Kurum Amirleri Sendikalara Eşit Mesafede ve Tarafsız Olmalı!

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Zülfikar Kotanlı; "Kamu çalışanlarının üzerinde kurulmaya çalışılan sendikal baskılara son verilmeli kurum amirleri sendikalar konusunda tamamen tarafsız objektif ve her sendikaya eşit mesafede davranmalıdır. Bazı kamu kuruluşlarında sendika üyelerinin taraflarını belirtmeleri hususunda daire amirlerince baskı kurulduğu; bize üye olmayan müdür, müdür yardımcısı. Şef olamaz gibi tehditlerle kamu çalışanları üzerinde baskı kurulduğu ve sendikalardan istifa furyası başladığı görülmektedir. Bu tutum ve davranışla (Anayasanın 118.maddesi) nin ihlal edildiği görülmektedir. Ciddi anlamda sendikaların üye kaybına yol açan bu tutum ve davranıştan bir an önce vazgeçilmeli ve kamu çalışanlarının sendikal seçimine ipotek konulmamalıdır. Kurum Amirleri tarafsızlık ilkesine bağlı hareket etmelidir. Çalışma Bakanımız Sayın Süleyman Soylu'nun ivedilikle sendikaların bu yarasına parmak basmasını ve müdahil olmasını istiyoruz." diye konuştu.

 

Kamu Çalışanlarına Siyasete Katılma Hakkı Verilsin!

Kotanlı açıklamasını şöyle sürdürdü; "Kamu çalışanlarına siyasete katılma belediye meclislerine partilerin il yönetim organlarına seçilme hakkı verilmesi Türk siyasi hayatına kalite getireceği gibi devletin olmazsa olmazlarından sayılan kamu çalışanlarının da işçi kardeşlerimiz gibi siyasete katılmaları hususunda ciddi atımlar atılmalıdır. 657 Sayılı devlet memurları kanununda yapılacak reformla kılık kıyafet serbestisi tanındığı gibi kamu çalışanlarının da yönetime katılmalarının önü açılmalıdır.

 

Devlet Memurları Dışlanmamalı!

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek'in Kamu Çalışanlarına Yeşil Pasaport verilmemesi gerektiği konusunda yaptığı açıklaması kamu çalışanları için bir talihsizliktir. Devletin her kademesinde fedakârca görev yapan; devletin memuruna pasaport sınırlaması getirilmesini açıklaması talihsizliktir. Sayın Bakanın iş adamlarına ve çeşitli kesimlere verilen pasaportu kamu çalışanlarına da verilmesi hususunu yeniden gözden geçireceği inancındayız."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim